Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Zrozumieć dziecko - za nami warsztaty dla koordynatorów pieczy zastępczej - Powiat Wodzisławski

Zrozumieć dziecko – za nami warsztaty dla koordynatorów pieczy zastępczej

W czwartek 25 kwietnia Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Wodzisławiu Śląskim zorganizowało w "Oazie Aktywności" szkolenie dla koordynatorów pieczy zastępczej z powiatu wodzisławskiego, rybnickiego, cieszyńskiego, Jastrzębia-Zdroju oraz Żor. Spotkanie odbyło się w ramach projektu, na który Wodzisławskie PCPR skutecznie pozyskało wsparcie Fundacji Ernst&Young.

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Wodzisławiu Śląskim zostało zwycięzcą konkursu na szkolenie dla koordynatorów rodzin zastępczych  „Zrozumieć Dziecko – edycja lokalna 2023”, zorganizowanego przez Fundację Ernst & Young.

Fundacja EY ma zasięg międzynarodowy. Kompleksowo wspiera rozwój i edukację dzieci i młodzieży w rodzinach zastępczych, aby zwiększyć ich szanse na dobrą przyszłość. Pomaga również opiekunom zastępczym w ich codziennej pracy.

W ramach konkursu dofinansowanie uzyskało 25 wniosków z 66 nadesłanych z całej Polski, a nasze Centrum uzyskało trzecią lokatę punktową. Projekt wodzisławskiego PCPR przewidywał organizację szkolenie z zakresu radzenia sobie ze stresem i własnymi emocjami jako elementem profilaktyki wypalenia zawodowego dla kadry merytorycznej pieczy zastępczej.

W szkoleniu, które poprowadził doświadczony wrocławski trener Kazimierz Zdziebło, udział wzięli koordynatorzy rodzinnej pieczy zastępczej z powiatu wodzisławskiego, rybnickiego, cieszyńskiego, Żor i Jastrzębia-Zdroju. Szkolenie odbyło się w „Oazie Aktywności”.

Zajęcia odbyły się w formie warsztatowej  z przewagą ćwiczeń i różnorodnych zadań praktycznych. Koordynatorzy rodzinnej pieczy zastępczej, w swojej pracy  zawodowej  napotykają nowe zagadnienia  i wyzwania, wynikające ze zmieniającego się stylu życia oraz środowiska wychowawczego podopiecznych rodzin zastępczych.

Aby odpowiednio wesprzeć rodziny zastępcze i ich wychowanków oraz wskazywać optymalne rozwiązania, konieczne jest, by koordynatorzy pieczy posiadali wiedzę oraz fachowe zaplecze dla wykonywania swoich obowiązków.

Praca koordynatorów przynosi bowiem każdego dnia nowe zadania i nie byłaby owocna bez prawidłowej współpracy zarówno z rodziną zastępczą, jak i jej wychowankami oraz otoczeniem społecznym.

Podnoszenie przez kadry pomocowe kompetencji zawodowych i umiejętność zastosowania nowej wiedzy w codziennej pracy ma więc bezpośredni wpływ na kondycję rodzin zastępczych. Pozwala bowiem skutecznie rozwiązywać problemy i sytuacje, z którymi przychodzi im mierzyć się każdego dnia.

Profesjonalizacja oraz inspirowanie się doświadczeniem i kompetencjami innych specjalistów pozwala z kolei na efektywne wykonywanie obowiązków.