Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Znamy wstępne wyniki rekrutacji do szkół ponadpodstawowych - Powiat Wodzisławski

Znamy wstępne wyniki rekrutacji do szkół ponadpodstawowych

Wprawdzie do końca sierpnia trwa jeszcze nabór uzupełniający, ale wiemy, które kierunki cieszyły się w tym roku największym zainteresowaniem w szkołach Powiatu Wodzisławskiego.

Na zdjęciu uśmiechnięta młodzież. Powyżej napis "Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych" na rok szkolny 2024/2025

Powiat Wodzisławski zabezpieczył na nadchodzący rok szkolny 565 miejsc w klasach pierwszych młodzieżowych szkół ponadpodstawowych. Według stanu na dzień 23 lipca wszyscy uczniowie znaleźli miejsce w szkołach. Tradycyjnie większym zainteresowaniem cieszyły się szkoły oferujące kształcenie zawodowe. Dwie trzecie uczniów wybrało technika lub branżowe szkoły I stopnia, a jedna trzecia – licea ogólnokształcące.

Pośród przyszłych wodzisławskich licealistów największym zainteresowaniem cieszyły się klasy z rozszerzeniem biol-chem w połączeniu z językiem angielskim. W Zespole Szkół Licealnych i Technicznych w Rydułtowach prym wiedzie klasa z zajęciami z zakresu edukacji policyjnej. Udało się też utworzyć klasę sportową w III Liceum Ogólnokształcącym funkcjonującym w ramach Zespołu Szkół Technicznych w Wodzisławiu Śl. oraz klasę plastyka, który łączy kształcenie ogólne z możliwością uzyskania tytułu technik plastyk.

Wśród uczniów, którzy wybrali kształcenie o profilu zawodowym, największym uznaniem cieszyły się następujące kierunki: technik elektryk i elektryk, operator obrabiarek skrawających, technik informatyk i technik programista, technik mechanik i technik mechatronik, technik organizacji turystyki, kierunki związane z kształceniem z zakresu usług gastronomicznych (technik żywienia, cukiernik, kucharz), a także mechanik pojazdów samochodowych. Udało się też otworzyć klasę kształcącą w zakresie technik stylista. W Zespołach Szkół Ponadpodstawowych w Pszowie i Rydułtowach zaplanowano też utworzenie klas wielozawodowych.

Na przeciwległym biegunie znalazł się kierunek „górnik eksploatacji podziemnej” oferowany przez Branżową Szkołę I stopnia nr 3 im. Piastów Śląskich w ramach Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wodzisławiu Śl. Ze względu na małe zainteresowanie kierunek ten nie został uruchomiony.