Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Zmiana warty w dwóch powiatowych szkołach - Powiat Wodzisławski

Zmiana warty w dwóch powiatowych szkołach

Janina Rurek, dotychczasowa dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. 14 Pułku Powstańców Śląskich w Wodzisławiu Śląskim po dziesięciu latach na stanowisku przechodzi na emeryturę. Zastąpi ją Marcin Kopczyński, który wygrał ogłoszony przez Zarząd Powiatu Wodzisławskiego konkurs. Do zmiany dojdzie też w Powiatowym Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zawodowego w Wodzisławiu Śl., gdzie Danutę Mielańczyk zastąpi Ewelina Limanowska.

Budynek szkoły, przed nim boisko, na którym młodzież gra w grę

Janina Rurek zawodowo związana jest z I LO w Wodzisławiu Śląskim od 40 lat jako nauczyciel, zaś przez ostatnie 10 lat jako dyrektor, a wcześniej wicedyrektor (w latach 2006-2014). Odchodząca na emeryturę pani dyrektor jest też absolwentką szkoły, w której później pracowała. Jak sama podkreśla, całe życie chciała być nauczycielem, z tego powodu pracę w liceum rozpoczęła jeszcze podczas ostatniego roku studiów. W trakcie swojej zawodowej kariery za zasługi w pracy oświatowej siedmiokrotnie została uhonorowana Nagrodą Dyrektora, pięciokrotnie Nagrodą Starosty Wodzisławskiego oraz Nagrodą Śląskiego Kuratora Oświaty. Na zasłużoną emeryturę Janina Rurek oficjalnie przechodzi z końcem sierpnia.

Kobieta przemawiająca do mikrofonu
Janina Rurek w trakcie uroczystości pożegnania maturzystów, kwiecień 2024 r.

Na stanowisku zastąpi ją Marcin Kopczyński, dotąd zatrudniony na stanowisku konsultanta z zakresu historii w Powiatowym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Wodzisławiu Śląskim. Nowy dyrektor został wyłoniony w procedurze konkursowej ogłoszonej przez Zarząd Powiatu Wodzisławskiego jeszcze w styczniu br.

Co ciekawe, Marcin Kopczyński także jest absolwentem I Liceum w Wodzisławiu Śl. Ukończył politologię na Uniwersytecie Śląskim oraz studia podyplomowe na Uniwersytecie Śląskim i Uniwersytecie Jagiellońskim. Jest nauczycielem dyplomowanym i konsultantem, a także certyfikowanym trenerem. Z oświatą powiatu wodzisławskiego jest związany od ponad 20 lat. Jest autorem i współautorem kilku projektów edukacyjnych. Prywatnie interesuje się historią współczesną, public relations i komunikacją, lubi Blaise Cendrars’a, Iana MacKaye’a oraz czarno-białe filmy. Od 2016 roku jest wolontariuszem Fundacji Puls-Med Blisko Ciebie, której celem jest budowa hospicjum stacjonarnego.

Postać mężczyzny elegancko ubranego
Marcin Kopczyński

W ostatnim czasie w Powiecie odbył się jeszcze konkurs na stanowisko dyrektora Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wodzisławiu Śl. To efekt rezygnacji ze stanowiska dotychczasowej dyrektor Danuty Mielańczyk. W wyniku postępowania konkursowego funkcję dyrektora pełnić będzie Ewelina Limanowska, od 2017 r. wicedyrektor szkoły.

Nowa dyrektor PCKZiU jest zawodowo związana ze szkołą od 18 lat. Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Śląskim, a także studia podyplomowe na kilku niepublicznych uczelniach. Jest certyfikowanym coachem ICF oraz koordynatorem programów Comenius, Erasmus i Erasmus+. Od 2019 r. jest specjalistką – rewalidatorem uczniów z afazją.

Postać stojącej kobiety
Ewelina Limanowska