Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Zarządzanie kryzysowe po raz drugi tematem współpracy samorządów - Powiat Wodzisławski

Zarządzanie kryzysowe po raz drugi tematem współpracy samorządów

Na początku września przedstawiciele powiatu wodzisławskiego wzięli udział w polsko-niemieckich warsztatach roboczych na temat aktualnych wyzwań w zakresie zarządzania kryzysowego. Delegacja naszego powiatu na zaproszenie władz Powiatu Recklinghausen wizytowała instytucje odpowiedzialne za zapewnienie bezpieczeństwa w Niemczech. Była to rewizyta. Goście z Recklinhausen w tym temacie odwiedzili bowiem powiat już w 2019 r. Współpracę wówczas przerwała pandemia.

Grupa ludzi stojących przed budynkiem

W delegacji wzięli udział przedstawiciele starostwa oraz powiatowych instytucji odpowiedzialnych za zarządzanie kryzysowe ze starostą Leszkiem Bizoniem jako szefem Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, wiceprzewodniczącym rady powiatu Robertem Walą oraz członkiem Zarządu Powiatu Markiem Hawlem na czele. Nasi reprezentanci zostali zaproszeni m.in. do Chemiepark w Marl, gdzie uczestniczyli w prelekcji na temat zasad działania i wyposażenia zakładowej straży pożarnej Chemiepark Marl. Odwiedzili też jednostki specjalne Straży Pożarnej Miasta Marl. Tam rozmawiano m.in. na temat różnic i podobieństw między polskim i niemieckim systemem ratowniczo-gaśniczym.

Delegacja wizytowała też Związek Gospodarki Wodnej Rzeki Emscher (Emschergenossenschaft). Rzeka przez długie lata była traktowana jako ściek dla otaczających ją zakładów z Zagłębia Ruhry, a od lat 90. była poddawana procesowi oczyszczania, co łącznie pochłonęło ponad 5 miliardów euro. Naszych przedstawicieli zaproszono m.in. do zwiedzenia systemu ochrony przeciwpowodziowej na rzece Lippe oraz zapoznania z projektem przebudowy biegu rzeki Emscher i innych działań związanych z ochroną przeciwpowodziową na tym cieku. Zwiedzili też polder w dorzeczu Emscher, gdzie na obszarze ok. 30 ha utworzono park, obejmujący m.in. plac zabaw, zbiornik wodny, ogród wieloletni, sady i różnorodne ogrody tematyczne, a także „tarasy Emscher” z przyszłym terenem uprawy winorośli.

Nie zabrakło również wizytacji i branżowych rozmów z przedstawicielami Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Recklinghausen i Wydziału Ochrony Ludności Powiatu Recklinghausen. W ich wyniku okazało się na przykład, że centrum powiadamiania ratunkowego, tzw. numeru alarmowego 112 jest zupełnie inaczej zorganizowane. W Niemczech dyspozytornia jest zarządzana na poziomie powiatu, a w Polsce – na poziomie służb wojewody.

W Ratownictwie Technicznym oddział Recklinghausen (Technisches Hilfswerk Ortsverband Recklinghausen) nasi przedstawiciele zapoznali się ze specyfiką działalności tej instytucji, do której to zadań należy zapewnienie pomocy technicznej w zakresie ochrony cywilnej i zarządzania kryzysowego oraz wspomaganie innych służb w razie katastrof, sytuacji nadzwyczajnych lub wypadków o dużej skali.

Ostatniego dnia nasza delegacja odwiedziła miasto Haltern am See, którego rejon ze względów hydrologicznych (rzeka Lippe, liczne kanały i dopływy), geologicznych (bogate pokłady piasku filtrującego wodę) oraz topograficznych jest rezerwuarem wody pitnej dla niemal całego okręgu przemysłowego Zagłębia Ruhry.