Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Za nami piknik militarny w Rydułtowach - Powiat Wodzisławski

Za nami piknik militarny w Rydułtowach

W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Rydułtowach odbyła się wyjątkowa lekcja historii i patriotyzmu. Uczniowie wzięli udział w pikniku militarnym, który towarzyszył II Międzynarodowym Mistrzostwom Gastronomicznych Młodych Kucharzy i Kelnerów.

Na uczestnikach i gościach – m.in. senatorze Adamie Gawędzie, członkiniach zarządu powiatu Janinie Chlebik-Turek i Danucie Maćkowskiej oraz władzach Rydułtów: burmistrz Kornelii Newy i przewodniczącym rady miejskiej Lucjanie Szwanie – szczególne wrażenie wywarła prezentacja musztry wojskowej i działań taktycznych kadetów z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 pod dowództwem ppor. Michała Marcola. Nie mniej emocji wzbudziły pokazy ratownictwa medycznego i wyczyny strażaków, którzy zademonstrowali m. in. cięcie samochodu w sytuacji zagrożenia życia.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się również stanowiska rekonstrukcyjne, np. oddziałów legionistów uzbrojonych w karabiny typu Mauser i Mosin wraz ze szpitalem polowym, stanowisko piechoty polskiej z okresu kampanii wrześniowej 1939 roku, a także stowarzyszenia „Grot” z Jastrzębia-Zdroju, organizacji Task Force 13 Scorpion z Jankowic, grupy Task Force 6 i Jednostki Strzeleckiej 2023 z Wodzisławia Śl. czy Stowarzyszenia Miłośników Broni „Giwera” z Rybnika. Swój punkt informacyjny podczas pikniku uruchomiła też rybnicka Wojskowa Komenda Uzupełnień, która objęła swoim patronatem klasy mundurowe w ZSP nr 2 w Rydułtowach.

Sporą sensację wzbudził widok rekonstrukcji zmechanizowanej piechoty Wehrmachtu z motocyklem i karabinami maszynowymi. Atrakcją pikniku była ponadto strzelnica ASG, na której można było sprawdzić swoje umiejętności strzeleckie czy wziąć udział w pokazach umiejętności ratowniczych Ochotniczej Straży Pożarnej w Biertułtowach.

Impreza okazała się więc dla jej uczestników i gości prawdziwą lekcją historii. Jej dopełnieniem była wystawa plakatów propagandowych z okresu powstań śląskich i II wojny światowej, które udostępniło Stowarzyszenie „Powstaniec Śląski” z Wodzisławia Śląskiego. A jako że piknik towarzyszył II Międzynarodowym Mistrzostwom Gastronomicznych Młodych Kucharzy i Kelnerów, na wszystkich czekała prawdziwa żołnierska grochówka ugotowana w warunkach polowych przez uczestników konkursu.

Tekst: Justyna Zarembska-Mańka oprac. BPR