Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Za nami gala Dnia Zawodowca wodzisławskiego Cechu - Powiat Wodzisławski

Za nami gala Dnia Zawodowca wodzisławskiego Cechu

W Pałacu Dietrichsteinów w Wodzisławiu Śl. Cech Rzemieślników i Innych Przedsiębiorców w Wodzisławiu Śląskim zorganizował dzisiaj galę Dnia Zawodowca, czyli podsumowanie różnorakich konkursów i innych działań, których celem jest promocja tzw. kształcenia dualnego, przedsiębiorczości oraz rzemiosła.

Leszek Bizoń podaje dłoń Starszemu Cechu, w ręce trzyma pomarańczową teczkę

W spotkaniu udział wzięli nie tylko reprezentanci Cechu z Jerzym Waltarem – Starszym Cechu na czele, ale także przedsiębiorcy z całego regionu oraz samorządowcy z naszego powiatu. Wśród nich był m.in. starosta Leszek Bizoń. Obecna była także dyrektor Powiatowego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli Iwona Miler.

Celem gali była promocja rzemiosła i przedsiębiorczości, a z drugiej – podsumowanie licznych konkursów i innych inicjatyw zorganizowanych w ciągu minionego okresu. Galę otworzyli wspólnie Jerzy Waltar, Leszek Bizoń i prezydent miasta Wodzisławia Śl. Mieczysław Kieca. Starosta witając uczestników powiedział:

Dziś Dzień Zawodowca. O osobie mającej duże umiejętności w dziedzinie, którą się zajmuje, mówi się: zawodowiec. O kimś, kto robi coś bardzo dobrze, mówi się, że robi to zawodowo. Droga młodzieży, jest mi niezmiernie miło, że dziś mogę być tutaj z Wami – wśród zawodowców. Zawodowo poradziliście sobie z konkursowymi zadaniami. Wykazaliście się wiedzą, pomysłowością, innowacyjnością czy przedsiębiorczością – i tego Wam serdecznie gratuluję. Zawsze z ogromną przyjemnością obejmuje swoim patronatem wydarzenia skierowane do młodzieży. I zawsze niezmiernie się cieszę, że tak licznie w tych wydarzeniach bierzecie udział. Gratuluję uczestnikom, zwycięzcom i wyróżnionym, ale także organizatorom, którzy tak pięknie promują i dbają o szkolnictwo zawodowe oraz o to, aby środowisko rzemieślnicze miało swoich godnych następców. Dziękuję. Życzę kolejnych sukcesów, bo wszyscy jesteście zwycięzcami. Wszystkiego dobrego.

Spotkanie było też okazją do podziękowań. Władze Cechu skierowały wyrazy wdzięczności na ręce osób, które wspierają promocję kształcenia zawodowego oraz rzemiosła. Otrzymali je: starosta Leszek Bizoń, prezydent miasta Mieczysław Kieca, radny sejmiku województwa śląskiego Jarosław Szczęsny, dyrektor PODN Iwona Miler, dziennikarka Radio 90 i konferansjerka Monika Sokołowska, a także redaktor naczelny „Nowin Wodzisławskich” Szymon Kamczyk.

Podczas gali zebranym zaprezentowali się uczestnicy jednego z konkursów zorganizowanych wspólnie przez Cech i Powiatowy Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli pt. „Przedsiębiorczy ja”. Sześć finałowych drużyn z najstarszych klas szkół podstawowych z powiatu prezentowało swoje autorskie pomysły na promocję zawodów rzemieślniczych. Celem inicjatywy jest kształtowanie pozytywnego wizerunku rzemiosła z wykorzystaniem kwalifikacji zawodowych oraz promocja zawodów rzemieślniczych.

Drużyny przedstawiły uczestnikom propozycje promocji m.in. zawodu cukiernika, kucharza, mechanika samochodowego i piekarza. W głosowaniu publiczności zwyciężyła drużyna ze Szkoły Podstawowej w Gogołowej w składzie Agata i Amelia, które zaprezentowały projekt „Master Muffin”, promujący profesję cukiernika.

Podczas gali Jerzy Waltar wspólnie z dyrektor biura Cechu Anną Orszulik-Oślizlok zaprezentowali też nową inicjatywę Cechu, czyli branżowe medium skupiające w jednym miejscu wszystkie przydatne dla lokalnych przedsiębiorców informacje związane z biznesem, przedsiębiorczością, oświatą zawodową, funduszami unijnymi, a także z zawodami, rynkiem pracy, możliwościami szkolenia i kształcenia.

Zgodnie z zapowiedziami Cech uruchomi w swoich zasobach redakcję pod nazwą Cechmedia.pl, która dzięki współpracy z lokalnymi samorządami ma docierać z informacjami do rzemieślników. Stroną porozumienia zostało również m.in. Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śl. Podpisał je starosta Leszek Bizoń.