Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Wystawa ZPiT Vladislavia w wodzisławskim muzeum - Powiat Wodzisławski

Wystawa ZPiT Vladislavia w wodzisławskim muzeum

Wodzisławskie Centrum Kultury serdecznie zaprasza na oficjalne otwarcie wystawy poświęconej 40-leciu Zespołu Pieśni i Tańca Vladislavia, które zostało zaplanowane na 23 czerwca o godz. 16:00 w Muzeum Miejskim w Wodzisławiu Śląskim. Wstęp na wystawę jest bezpłatny. Będzie ją można zobaczyć przez kilka najbliższych miesięcy

vladislavia wystawa plakat

W programie wernisażu zaplanowano m. in. część oficjalną, koncert Zespołu Pieśni i Tańca Vladislavia w sali koncertowej muzeum, oprowadzanie kuratorskie z Dominiką Brzozą-Piprek – obecną szefową zespołu. Ponadto po oficjalnym otwarciu do późnych godzin wieczornych będzie można odwiedzić wystawę a także wziąć udział w otwartych warsztatach tanecznych z zespołem, zaplanowanych na godzinę 18:00.

– Wystawa jest opowieścią o początkach zespołu, jego drodze do sukcesu, koncertach i ludziach, którzy go tworzyli. Dziś zespół to niemal setka młodych osób z Wodzisławia Śląskiego i okolic, którzy spotykają się i ćwiczą w Wodzisławskim Centrum Kultury – mówi Katarzyna Rokowska-Szyroki, dyrektor WCK.

Po warsztatach ZPiT Vladislavia wystąpi z widowiskiem obrzędowym w parku miejskim w ramach „Nocy Świętojańskiej” organizowanej przez miasto Wodzisław Ślaski przy współpracy z Wodzisławskim Centrum Kultury.

ZPiT „Vladislavia” działa w Amatorskim Ruchu Artystycznym w Wodzisławskim Centrum Kultury. Zespół specjalizuje się w tańcu ludowym z różnych terenów Polski i Świata. Wielokrotnie reprezentował Polskę na wielu międzynarodowych festiwalach m. in. w Niemczech, Francji, we Włoszech, Czarnogórze, na Węgrzech, Serbii, Bułgarii czy Portugalii. W zespole działa kilka grup tanecznych i kapela. Występuje w nim łącznie ok. 100 dzieci i młodzieży z Wodzisławia Śląskiego i okolic. Założycielem zespołu jest Wanda Bukowska, a obecnie zespół jest prowadzony przez Dominikę Brzozę-Piprek. Kapelą kieruje Katarzyna Nochcińska. Instruktorem pomocniczym jest Weronika Skurak a Aleksandra Krótki akompaniuje podczas zajęć. Aranże przygotowuje Kornelia Rduch. Za garderobę zespołu odpowiada Krystyna Kubala.

Na przestrzeni lat zespół zaprezentował się setkom tysięcy widzów. Każdy koncert jest niezapomnianym wydarzeniem, który łączy w sobie miłość do tańca, muzyki, śpiewu, tradycji i kultury. Barwne stroje, ogrom wiedzy o różnych regionach Polski, folklor krajowy oraz zagraniczny, ludowe pieśni, nierzadko również humor, to wszystko towarzyszy widowiskom, które warto zobaczyć.

– Pani Wanda Bukowska 40 lat temu założyła w Wodzisławiu Śląskim zespół ludowy, który dał początek dla amatorskiego ruchu artystycznego w naszym mieście. Vladislavia to nie tylko grupa taneczna, ale jak podkreślają często instruktorzy i tancerze, duża rodzina. Zespół dał początek wielu przyjaźniom i miłościom. Każdy z tancerzy zostawił w nim cząstkę siebie, ma z nim wiele wspomnień i związanych z wjazdami na festiwale przygód. Vladislavia dała kilkaset koncertów i wychowała w miłości do kultury kilka pokoleń. Jest chlubą Wodzisławia Śląskiego i jego wizytówką. – mówi Dominika Brzoza-Piprek, obecna szefowa ZPiT Vladislavia

Dorobek zespołu został uchwycony w kadrach, pamiątkach z podróży, rękopisach, rysunkach choreografii, kostiumach i materiałach video. Wszystko to będzie można zobaczyć przychodząc na wystawę. Odwiedzający będą mieli również okazję przymierzyć niektóre elementy garderoby i sprawdzić czy w folklorze im do twarzy. Historia zespołu jest równocześnie kawałkiem historii Wodzisławia Sląskiego. Serdecznie zapraszamy wszystkich 23 czerwca do wodzisławskiego muzeum.