Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Wykazali się wiedzą o regionie - Powiat Wodzisławski

Wykazali się wiedzą o regionie

Po raz dziewiąty w Zespole Szkół Zawodowych w Wodzisławiu Śl. odbył się Powiatowy Konkurs Wiedzy o Regionie. Tematyka tegorocznej edycji dotyczyła rozwoju i znaczenia górnictwa w naszym regionie. Uczestnikami konkursu byli uczniowie szkół ponadgimnazjalnych Powiatu Wodzisławskiego.

Do udziału w konkursie zgłosiły się reprezentacje ośmiu szkół ponadgimnazjalnych: ZSP w Pszowie, ZSP w Radlinie, ZSZ w Wodzisławiu, ZSP Nr 1 w Rydułtowach, ZSP Nr 2 w Rydułtowach, ZS im. 14 Pułku w Wodzisławiu, ZSP w Wodzisławiu Śl oraz ZSE w Wodzisławiu Śl. Rywalizację podzielono na dwa etapy: eliminacje oraz finał, do którego awansowały trzy najlepsze drużyny.

W pierwszym etapie konkursu drużyny odpowiadały na pytania za 1, 2 i 3 punkty, które dotyczyły historii trzech kopalń: KWK Marcel, KWK Rydułtowy  i KWK Anna. Oto niektóre z nich: Podaj rok jaki przyjmuje się za datę powstania KWK Rydułtowy, kto przejął kopalnię Anna w 1864 roku, własnością jakiej rodziny na początku swojego istnienia była kopalnia Emma (Marcel).

Po każdej serii pytań drużyny przystępowały  do konkurencji, które polegały m.in. na zaprojektowaniu logo promującego Powiat Wodzisławski jako region górniczy czy podaniu elementów budowy roweru posługując się gwarą śląską.

Do finału przeszły trzy drużyny, które zdobyły najwięcej punktów: ZSZ w Wodzisławiu, ZSP nr 1 w Rydułtowach oraz ZS. im. 14 Pułku Powstańców Śl w Wodzisławiu. Finaliści musieli zmierzyć się ponownie z rundą pytań, a także przetłumaczyć wyrazy na gwarę śląską czy zareklamować po śląsku wylosowany przedmiot (pasta do butów, płyn do mycia szyb, mydło).

Po podliczeniu punktów ogłoszono zwycięzców. Pierwsze miejsce zajęli gospodarze, Zespół Szkół Zawodowych. Drugą lokatę wywalczył ZS. im. 14 Pułku Powstańców Śl w Wodzisławiu Śl., a trzecią ZSP Nr 1 w Rydułtowach. Wszystkie drużyny otrzymały pamiątkowe dyplomy, a zwycięzcy dodatkowo nagrody, które ufundowało Starostwo Powiatowe.

Organizatorkami konkursu z ramienia ZSZ były nauczycielki: Anna Hołomek i Grażyna Włoch, a nad prawidłowością jego przebiegu czuwało jury, któremu przewodniczył Zbigniew Seemann, Członek Zarządu Powiatu Wodzisławskiego.