Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Włącz się do dyskusji o transporcie w regionie - Powiat Wodzisławski

Włącz się do dyskusji o transporcie w regionie

Zachęcamy do wzięcia udziału w konsultacjach Planu Zrównoważonej Mobilności Subregionu Zachodniego. Konsultacje dotyczące m.in. transportu publicznego, nowych węzłów przesiadkowych, nowej infrastruktury i tras rowerowych odbędą się 9 sierpnia o godzinie 17:00 na wodzisławskim dworcu kolejowym.

Niebieska grafika, na niej rowerzysta, piesi oraz informacje zawarte w tekście

Przygotowany przez Związek Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego wstępny plan  zawiera propozycję szeregu działań, które mają przyczynić się do rozwoju zrównoważonego systemu mobilności w Subregionie Zachodnim. Dotyczą one zarówno infrastruktury rowerowej i pieszej, transportu zbiorowego, jak i działań miękkich. Plan zawiera propozycję wizji rozwoju mobilności, związane z nią cele i proponowane działania.

Przygotowywany dokument ma przyczynić się także do zmniejszenia negatywnego wpływu transportu na środowisko, takiego jak: zanieczyszczenie powietrza, hałas czy emisja gazów cieplarnianych. Warunkiem tych zmian jest zwiększenie roli środków transportu przyjaznych środowisku, do których należą: transport publiczny, rowery, komunikacja piesza, transport elektryczny.

Wprowadzenie w życie planu to również większe bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg: kierowców, pasażerów, pieszych, rowerzystów czy osób z niepełnosprawnościami. Zrównoważona mobilność oznacza zarówno dobre drogi, równe chodniki uwzględniające wygodę wszystkich użytkowników (m.in. niskie krawężniki) i ścieżki rowerowe jak też poprawę dostępu do transportu publicznego dla jak największej liczby mieszkańców. Wszystkie te elementy mają podnieść jakość życia mieszkańców i poprawić wydajność i efektywność transportu osób i towarów.

Konsultacje z mieszkańcami powiatu wodzisławskiego będą miały 9 sierpnia, od godziny 17 do 19 na wodzisławskim dworcu kolejowym. Konsultacje będą miały charakter warsztatowy, organizowane są przez Związek Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego.

Raport Diagnostyczno – Strategiczny

Wstępny projekt Planu mobilności – wersja do konsultacji społecznych