Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Uczniowie wodzisławskiego Ekonomika będą szkolić się na zielonych wyspach - Powiat Wodzisławski

Uczniowie wodzisławskiego Ekonomika będą szkolić się na zielonych wyspach

36 uczniów Zespołu Szkół Ekonomicznych w Wodzisławiu Śl., kształcących się na kierunkach technik ekonomista, technik organizacji turystyki i technik hotelarstwa, dzięki unijnemu projektowi odbędzie trzytygodniowe staże na Maderze oraz w Irlandii. Pierwszy wyjazd już niebawem.

podpisanie umowy między Ekonomikiem a partnerem portugalskim

W zakresie organizacji staży na Maderze wodzisławska szkoła współpracuje z instytucją z Portugalii EduPlus European Centre of Education and Skills Development. Staże zawodowe grup wyjeżdżających do Irlandii zorganizuje Your International Training – partner, z którym szkoła współpracowała już wcześniej.

Przed wyjazdem uczniowie wezmą udział w przygotowaniu językowym, kulturowym i psychologiczno – pedagogicznym. Dla uczniów zorganizowano także spotkanie z funkcjonariuszem policji w celu omówienia zasad bezpieczeństwa w czasie podróży i pobytu za granicą.

Z uwagi na sytuację epidemiczną staże zostały przesunięte w czasie w stosunku do wstępnych  założeń projektu. Pierwszy wyjazd młodzieży na malowniczą wyspę Maderę odbędzie się już 4 października 2021r. Na portugalskiej wyspie staż będą realizowali uczniowie kształcący się w zawodzie technik hotelarstwa oraz technik organizacji turystki. Podpisanie umowy z EduPlus European Centre of Education and Skills Development na realizację stażu, a także sprawdzenie miejsc odbywania praktyk odbyło się w czasie wizyty przygotowawczej, jaka odbyła się we wrześniu.

Wizyta ta umożliwiła również dopracowanie programu kulturowego, w ramach którego młodzież nie tylko poszerzy swoje kompetencje i umiejętności zawodowe, ale też pozna uroki niezwykłej wyspy. Dyrektor szkoły Maria Lach oraz koordynator projektu, w ramach którego młodzież wyjedzie na staż, Iwona Cesarz omówiły z Portugalczykami realizację głównych celów projektu. Ponadto uczestnicy stażu będą mieli szansę sprawdzenia się w nowych dla nich okolicznościach zarówno zawodowych, jak i życiowych. Udział w projekcie pozwoli im również na rozwój kompetencji społecznych.

Równie istotnym elementem stażu będzie pozyskanie przez uczniów wodzisławskiego Ekonomika dokumentów wzbogacających ich zawodowe portfolio, tj:. certyfikatu Europass Mobilność, certyfikatu organizacji przyjmującej oraz referencji zagranicznych pracodawców. W procesie rekrutacyjnym okazuje się bowiem, że dokumenty te stanowią dla pracodawców bardzo istotną informację o potencjalnym pracowniku, zarówno na rynku krajowym, jak i europejskim.

Wyjazdy młodzieży do Irlandii (Galway i Sligo) zaplanowano na wiosnę przyszłego roku.

Budżet projektu wynosi niemal sto tysięcy euro.