Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Technik chłodnictwa i klimatyzacji – nowy kierunek w wodzisławskim technikum - Powiat Wodzisławski

Technik chłodnictwa i klimatyzacji – nowy kierunek w wodzisławskim technikum

Technikum nr 1 im. Piastów Śląskich w Wodzisławiu Śląskim planuje otworzyć nowy kierunek kształcenia. Od 1 września 2015 roku ruszy specjalność technik chłodnictwa i klimatyzacji.

Otwarcie nowego kierunku kształcenia jest odpowiedzią na zgłaszane przez pracodawców, nie tylko z powiatu wodzisławskiego, ale także z całego Śląska, zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników z wykształceniem średnim w branży chłodniczej i klimatyzacyjnej. – Chłodnictwo i klimatyzacja to jedna z najprężniej rozwijających się dziedzin, mająca zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu: od spożywczego, przez farmaceutyczny po samochodowy. Umiejętności zdobyte na tym kierunku są wykorzystywane także w pracy przy odnawialnych źródłach energii, takich jak choćby pompy ciepła. Nie ma więc w tym przypadku obaw, że po zdobyciu zawodu będą problemy ze znalezieniem zatrudnienia – mówi Sebastian Kowalski, dyrektor Pol-Eko Aparatura z Wodzisławia Śląskiego, jeden z inicjatorów powstania klasy w wodzisławskiej placówce.

Uczniowie przez cztery lata nauki zdobędą praktyczne umiejętności związane z montażem i uruchamianiem urządzeń i instalacji chłodniczych, klimatyzacyjnych oraz pomp ciepła. Pomogą w tym nie tylko wyposażone w specjalistyczny sprzęt pracownie, ale także praktyki zawodowe. Ich realizację zapewnią współpracujące z Technikum nr 1 firmy ze Śląska: JBG2, Centrum Chłodnictwa i Klimatyzacji, Avicold czy Pol-Eko Aparatura. Wszystkie przedsiębiorstwa zaoferowały wodzisławskiej placówce wsparcie merytoryczne.

Więcej informacji można uzyskać na stronie internetowej placówki: www.zsz.wodzislaw.pl.