Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Światowy Dzień AIDS 2013 - Powiat Wodzisławski

Światowy Dzień AIDS 2013

1 grudnia na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień AIDS ustanowiony w 1988 roku z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia przez Zgromadzenie Ogólne ONZ.

Celem działań podejmowanych w ramach obchodów Światowego Dnia AIDS jest uwrażliwienie globalnej społeczności na problem, zapoznanie z drogami przenoszenia zakażenia wirusem HIV, uświadamianie zasad profilaktyki, a także okazywanie solidarności z osobami żyjącymi z HIV i chorymi na AIDS.

Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego od 1985 roku do 30 września 2013 roku w Polsce stwierdzono zakażenie HIV u 17.219 osób, odnotowano 2.975 zachorowań na AIDS, 1.225 chorych zmarło. Natomiast w miesiącu wrześniu w woj. zachodniopomorskim zarejestrowano 4 przypadki zakażenia HIV, u 4 osób rozpoznano AIDS, a 1 osoba zmarła.

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Wodzisławiu Śląskim przypomina, że wirus HIV może być przekazany przez:

1. KONTAKT SEKSUALNY
•    zakaźne są wszystkie wydzieliny układu płciowego męskiego i żeńskiego
2. KREW
•    przez przedostanie się zakażonej krwi innej osoby do naszego krwioobiegu np. poprzez niejednorazowe wykorzystywanie igieł i strzykawek, lub innych urządzeń mających kontakt z krwią.
•    transfuzję krwi – szczególnie w krajach, gdzie zapasy krwi nie zostały przebadane na obecność HIV
3. PRZEZ MATKĘ – DZIECKU
•   w czasie ciąży
•    podczas porodu
•    przy karmieniu piersią

Nie zakazisz się HIV poprzez:
•    przebywanie w tym samym pomieszczeniu
•    dotykanie, przytulanie, pieszczoty, pocałunki
•    używanie tych samych naczyń
•    korzystanie ze wspólnej łazienki
•    korzystanie z basenów, kąpielisk, telefonów, restauracji itp.
•    przebywanie w pobliżu podczas kichania i kaszlu
•    ukąszenie komara i innych owadów
•    oddawanie krwi w stacjach krwiodawstwa

Symbolem solidarności z osobami żyjącymi z HIV i AIDS, ich rodzinami i przyjaciółmi jest   „Czerwona kokardka”. Symbolizuje ona poświęcenie i zaangażowanie w walkę z AIDS. Stanowi pierwszy krok na drodze upowszechnienia problematyki HIV i AIDS.

 

Ponadto w tym roku ruszyła nowa kampania informacyjna Krajowego Centrum ds. AIDS: „Znam rekomendacje PTN AIDS. Zalecam test na HIV”. Jest to społeczna kampania informacyjna skierowana do środowisk medycznych, która zachęca do poznania i stosowania aktualnej wiedzy o HIV i AIDS oraz zalecania badań w kierunku HIV zgodnie z rekomendacjami PTN AIDS.

Kampania skierowana jest w szczególności do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, lekarzy ginekologów oraz pielęgniarek i położnych, a poprzez te grupy zawodowe – do ogółu społeczeństwa.

Celem działań kampanijnych jest upowszechnienie wczesnej diagnostyki zakażenia HIV, która ogranicza liczbę nowych zakażeń i pozwala w odpowiednim czasie rozpocząć terapię antyretrowirusową (ARV). Poprzez m.in. popularyzację aktualnych rekomendacji Polskiego Towarzystwa Naukowego AIDS (PTN AIDS) w zakresie testowania w kierunku HIV, a w szczególności wskazań klinicznych do zlecania pacjentowi badania na obecność wirusa, kampania przypomina, że zakażenie HIV należy wziąć pod uwagę w trakcie diagnostyki.

Lekarz powinien być dla pacjenta najbardziej wiarygodnym źródłem informacji o HIV i AIDS. Niestety często zdarza się, że stosowana w codziennej praktyce lekarskiej wiedza nie jest wystarczająca lub jest już nieaktualna, podczas gdy postępowanie lekarza, zgodne z rekomendacjami PTN AIDS, może się przyczynić do zmniejszenia rozprzestrzeniania się zakażeń HIV.

Wczesne rozpoznawanie zakażeń nie jest ani kwestią skomplikowanych badań, ani nowoczesnej aparatury, opiera się przede wszystkim na prostych skojarzeniach, przeprowadzeniu dokładnego wywiadu z pacjentem, wymaga odrzucenia stereotypów dotyczących populacji szczególnie narażonych na ryzyko zakażenia, dlatego też hasło tegorocznej kampanii brzmi: Znam rekomendacje PTN AIDS. Zalecam test na HIV.
Istotnymi nośnikami przekazu kampanijnego i informacji na temat HIV/AIDS są broszury i ulotki skierowane do lekarzy oraz pielęgniarek i położnych. Wygodny dostęp do rekomendacji PTN AIDS umożliwiają także plakaty, receptowniki, kalendarze oraz inne elementy kampanii.

 

 

Informacja o materiałach profilaktycznych dystrybuowanych w ramach kampanii „Znam rekomendacje PTN AIDS. Zalecam test na HIV” znajdują się na stronie Krajowego Centrum ds. AIDS w zakładce Publikacje:
1) broszura „HIV/AIDS dla lekarzy rodzinnych”
2) broszura „HIV/AIDS dla lekarzy ginekologów”
3) broszura „HIV/AIDS dla pielęgniarek i położnych”
4) ulotka dla lekarzy „Kiedy powinno się proponować test na HIV?”
5) plakat zawierający Rekomendacje PTN AIDS