Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Stowarzyszenia konsultowały program współpracy - Powiat Wodzisławski

Stowarzyszenia konsultowały program współpracy

Przedstawiciele lokalnych stowarzyszeń, klubów sportowych i innych organizacji pozarządowych wzięli udział w corocznych konsultacjach programu współpracy Powiatu Wodzisławskiego z organizacjami pozarządowymi. Dodatkowym punktem spotkania była prezentacja oferty Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej, działającego w Starostwie Powiatowym oraz omówienie zmian w przepisach dotyczących organizacji pozarządowych.

Program współpracy to dokument określający zasady polityki realizowanej przez Powiat wobec trzeciego sektora. Przyjmowanie rocznych programów współpracy z organizacjami pozarządowymi jest obowiązkiem każdej jednostki samorządu terytorialnego. – Zachęcamy organizacje do aktywnego konsultowania programu, tak by stał się on dokumentem wspólnym, odpowiadającym na potrzeby społeczne, które najlepiej znają organizacje pozarządowe – powiedziała Janina Chlebik-Turek, członek Zarządu Powiatu Wodzisławskiego. W spotkaniu uczestniczyli również członkowie Powiatowej Rady Działalności Pożytku Publicznego, sekretarz powiatu Michał Lorek oraz pracownicy Wydziału Strategii i Rozwoju Powiatu, którzy na co dzień zajmują się współpracą z organizacjami pozarządowymi.wp_20161013_004

Projekt „Programu współpracy Powiatu Wodzisławskiego z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na 2017 rok” przedstawiła Barbara Jasińska-Musik, z-ca Naczelnika Wydziału Strategii i Rozwoju Powiatu. Przygotowana prezentacja dotyczyła m.in. zadań publicznych, jakie w przyszłym roku władze powiatu zamierzają zlecić organizacjom pozarządowym w zakresie sportu, turystyki i krajoznawstwa, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego, ochrony i promocji zdrowia oraz wspierania osób niepełnosprawnych. Mowa była także o wysokości środków planowanych na realizację programu oraz o zasadach związanych z pracami komisji, opiniujących oferty złożone w ramach otwartych konkursów ofert.

Podczas spotkania Barbara Jasińska-Musik omówiła również zmiany prawne, jakie zaszły na przestrzeni ostatniego roku, szczególnie w odniesieniu do otwartych konkursów ofert na realizację zadań publicznych. Dodatkowym punktem spotkania było wystąpienie Krzysztofa Piechaczka – doradcy OWES, który zaprezentował szeroką ofertę pomocy informacyjnej, doradczej i finansowej dla organizacji pozarządowych w ramach realizowanego projektu „Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej Powiatu Wodzisławskiego”.

Projekt uchwały w sprawie przyjęcia „Programu współpracy Powiatu Wodzisławskiego z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na 2017 rok” zostanie skierowany pod obrady listopadowej sesji Rady Powiatu Wodzisławskiego. Natomiast ogłoszenie otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych w 2017 r. planuje się pod koniec tego roku.
Prezentacje ze spotkania dostępne są poniżej: