Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Starosta spotkał się z sołtysami i przewodniczącymi rad dzielnic - Powiat Wodzisławski

Starosta spotkał się z sołtysami i przewodniczącymi rad dzielnic

Pierwsze tego typu spotkanie w historii Powiatu Wodzisławskiego miało na celu z jednej strony przybliżenie sołtysom i szefom dzielnic specyfiki funkcjonowania Powiatu, a z drugiej – pełniejsze poznanie przez władze Powiatu potrzeb społeczności lokalnych.

W czwartek, 5 stycznia 2012 r., z inicjatywy Starosty Tadeusza Skatuły odbyło się spotkanie z sołtysami i przewodniczącymi rad dzielnic. Obok etatowych członków Zarządu Powiatu wzięło w nim udział trzydziestu reprezentantów samorządu najniższego szczebla z Wodzisławia Śl., Godowa, Gorzyc, Mszany i Lubomi. W pozostałych gminach nie funkcjonują jednostki pomocnicze.

Podczas spotkania sołtysi oraz przewodniczący rad dzielnic podzielili się swoimi największymi problemami. Mowa była przede wszystkim o drogach powiatowych. Stąd w spotkaniu wziął udział nowy dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg, Tomasz Wójcik, który każdemu z przybyłych wręczył specjalnie przygotowane mapy sieci dróg powiatowych
w poszczególnych gminach. Starosta Skatuła z kolei wyjaśniał, że Powiat zmienia swoją politykę – Chcemy, abyście Państwo uczestniczyli we wszystkich sprawach dotyczących dróg. Tworzymy wspólne zespoły robocze, abyśmy mieli wiedzę gdzie Wasze potrzeby są najpilniejsze, a Państwo abyście wiedzieli dokładnie co i gdzie robimy – powiedział Starosta.

Starosta odpowiadał także na pytania dotyczące kwestii związanych z prawem budowlanym. Wspólnie z naczelnikiem Wydziału Administracji Architektoniczno – Budowlanej Starostwa Powiatowego Krzysztofem Błaszczykiem, wskazywał on na różnice pomiędzy pozwoleniem na budowę, a zgłoszeniem robót budowlanych.  Apelował o to, aby mieszkańcy, budując garaż, wiatę, płot czy budynek gospodarczy wcześniej zwracali się do Starostwa w celu dopełnienia formalności i uniknięcia konsekwencji złamania prawa. Co raz częściej bowiem kwestie te stają się przedmiotem donosów.

Podczas spotkania została przybliżona również zebranym tematyka programu prac społecznie użytecznych. Przypomniano, że mogą być one wykonywane także na rzecz sołectw i dzielnic. Jest to forma pomocy dla tych bezrobotnych, którzy są jednocześnie klientami opieki społecznej. Mogą oni do 10 godzin w tygodniu (czyli tak jakby na 1/5 etatu) wykonywać prace na rzecz gminy, a więc sołectwa i dzielnicy. Mogą to być np. prace porządkowe, przy odśnieżaniu, pomoc w szkole, świetlicy itp. Osoba taka otrzymuje za pracę do 292 zł. Zgodnie z przepisami 40% tej kwoty wypłaca gmina, a 60% – Powiatowy Urząd Pracy.

Na zaproszenie gospodarza, przedstawiciele Towarzystwa Miłośników Rydułtów, Henryk Machnik i Andrzej Korbica, zaprezentowali także uczestnikom spotkania projekt „Świadomy Obywatel”, realizowany wspólnie z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie, w ramach którego każdy mieszkaniec może bezpłatnie otrzymać poradę prawną czy wsparcie psychologa.