Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Starosta na otwarciu wystawy z okazji jubileuszu TMZW - Powiat Wodzisławski

Starosta na otwarciu wystawy z okazji jubileuszu TMZW

Towarzystwo Miłośników Ziemi Wodzisławskiej świętuje półwiecze działalności. Z tej okazji wczoraj w galerii „Art Wladislavia”, mieszczącej się na wodzisławskim Rynku otwarto wystawę prac Zygmunta Łacioka i Stefanii Klimek. W wernisażu, który przyciągnął przedstawicieli wielu instytucji z naszego powiatu, wziął udział m.in. starosta Ireneusz Serwotka i prezydent miasta Mieczysław Kieca.

Na wystawie zaprezentowano zdjęcia ze zbiorów Stefanii Klimek, obrazujące ostatnie 25 lat działalności Towarzystwa Miłośników Ziemi Wodzisławskiej, a także malarstwo, grafikę i rzeźby Zygmunta Łacioka – artysty amatora z Kokoszyc, laureata tegorocznej nagrody prezydenta miasta w dziedzinie kultury. Niestety, z powodu choroby autorka wystawy fotograficznej, która jako pierwsza przez piętnaście lat prowadziła galerię „Art. Wladislavia”, nie mogła wziąć udziału w jej otwarciu. Obecni byli za to – poza lokalnymi władzami – szefowie wodzisławskich instytucji kultury, miejscy i powiatowi radni oraz urzędnicy, przedstawiciele palestry, przedsiębiorcy z naszego regionu, a także przedstawiciele biura senatora Adama Gawędy.

Spotkanie otworzył prezes TMZW Kazimierz Cichy, który krótko zaprezentował historię tej najstarszej lokalnej organizacji pozarządowej, powstałej w 1966 r. w ramach przygotowań do obchodów Tysiąclecia Państwa Polskiego. Zaznaczył, że w jej dziejach można wyodrębnić dwa znacząco różniące się etapy. Pierwszy to okres do 1990 r., a drugi – lata po transformacji ustrojowej. Warto w tym miejscu podkreślić, że od początku lat 90. organizacją niezmiennie kieruje właśnie Kazimierz Cichy.

Zabierając głos, starosta Ireneusz Serwotka wspominał czasy współpracy z Kazimierzem Cichym oraz dokonania TMZW. Przy okazji przypomniał o wspólnej inicjatywie, która jak dotąd niestety nie znalazła szczęśliwego finału, a mianowicie o budowie instalacji w kształcie koła młyńskiego, upamiętniającej historię młynów wodnych, jakie już od średniowiecza funkcjonowały w Wodzisławiu.

Czwartkowy wernisaż był nie tylko doskonałą okazją do przypomnienia dorobku Towarzystwa czy prezentacji twórczości lokalnych artystów. W ramach promocji produktów regionalnych można było bowiem posmakować wyrobów wędliniarskich wodzisławskiej firmy „Tomaszny”.