Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Skarby z ziemi wydarte. Prehistoryczne dziedzictwo Beskidu Małego - Powiat Wodzisławski

Skarby z ziemi wydarte. Prehistoryczne dziedzictwo Beskidu Małego

Muzeum w Wodzisławiu Śląskim serdecznie zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu: Muzealne Spotkania Archeologiczne. Tym razem gośćmi będą Bogusław i Bożena Chorąży, którzy opowiedzą nam o skarbach Beskidu Małego.

plakat - muzealne spotkanie archeo maj 2024

Spotkanie będzie poświęcone szczególnym znaleziskom archeologicznym jakim są skarby  – zespoły cennych przedmiotów o dużej wartości, nie tylko dla ich odkrywców, ale również dla tych, którzy je ukryli w ziemi. Przedmioty tego typu sprzed 2600 lat temu zostały  odkryte w trakcie badań prowadzonych przez Dział Archeologii Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej w latach 2019-2021  w Kobiernicach i Porąbce, w rejonie przełomu rzeki Soły przez Beskid Mały. Zawierają unikalne wyroby wykonane z brązu i żelaza, w tym sztaby-kęsy surowca żelaznego, które sprowadzono na ten teren z rejonu górnego dorzecza Dunaju i Renu. Przedstawione treści  będą niepowtarzalną okazją do zetknięcia się z prehistorycznym światem naszych przodków, jak również zaznajomienia się z fascynującymi zagadnieniami archeologii Karpat.

Dr Bogusław Chorąży jest absolwentem Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz Podyplomowego Studium Historii na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Członek Komisji Prehistorii Karpat Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie. Od 1995 roku kieruje Działem Archeologii Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej. Uczestniczył w programach badawczych mających na celu odkrycie nowych osiedli prehistorycznych, m.in. w latach 2000–2003 kierował polsko-czeskim projektem „Badania pradziejowych osiedli wyżynnych na Podbeskidziu między Beczwą a Białą”. Prowadził liczne prace wykopaliskowe na obszarze Podbeskidzia. Badał stanowiska z okresu neolitu, wczesnej epoki żelaza, okresu wpływów rzymskich oraz średniowiecza. Jest autorem ok. 100 publikacji dotyczących archeologii i jej popularyzacji. Specjalizuje się w problematyce osadnictwa prehistorycznego na obszarach górskich.

Mgr Bożena Chorąży jest absolwentką Instytutu Archeologii oraz Studiów Podyplomowych w zakresie muzealnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Od 1992 jest zatrudniona w Dziale Archeologii Muzeum w Bielsku-Białej, kolejno na stanowiskach asystenta, adiunkta i kustosza. W okresie swojej pracy prowadziła kilkadziesiąt akcji badawczych na różnych stanowiskach archeologicznych na terenie miasta Bielska-Białej oraz regionu bielskiego i cieszyńskiego. Prace te doprowadziły do licznych odkryć nieznanych do tej pory stanowisk i procesów kulturowych, w tym sieci osiedli prehistorycznych na terenie Śląska Cieszyńskiego, zabytków architektonicznych i archeologicznych na terenie Starego Miasta w Bielsku-Białej (m.in. reliktów ratusza, studni rynkowej, wagi miejskiej).

Serdecznie zapraszamy. Wstęp wolny.