Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Rozmawiali o tolerancji i przeciwdziałaniu przemocy - Powiat Wodzisławski

Rozmawiali o tolerancji i przeciwdziałaniu przemocy

Za nami konferencja podsumowująca kampanię "Białej Wstążki", która w tym roku zwracała uwagę na problem przemocy wobec osób z niepełnosprawnościami. Wydarzenie odbyło się 12 grudnia w Powiatowym Centrum Konferencyjnym w Wodzisławiu Śl. i zgromadziło liczne grono gości oraz przedstawicieli instytucji zaangażowanych w walkę z przemocą. W konferencji udział wzięła wicestarosta Kornelia Newy.

Wystąpienie prelegenta

Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 10:00 powitaniem gości przez Celinę Uherek–Biernat, dyrektora Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Osób Doznających Przemocy Domowej w Wodzisławiu Śląskim. Wartościowym elementem programu było przedstawienie minietiudy „To jesteśmy MY” przez Grupę Teatralną „KRA” ze Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Wodzisławiu Śląskim. Ich występ skupiał się na tematyce związanej z walką o równość i przeciwdziałaniem przemocy.

Następnie przyszedł czas na wystąpienia. Pedagog Dorota Cudzich z Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Osób Doznających Przemocy Domowej w Wodzisławiu Śląskim poruszyła temat sztuki tolerancji w wystąpieniu zatytułowanym „My i Oni – o sztuce tolerancji”. Komisarz dr Patryk Błasik z Komendy Powiatowej Policji w Wodzisławiu Śląskim, mający wieloletnie doświadczenie w pracy zespołu monitorującego oraz w profilaktyce przemocy, przedstawił refleksje prawne na temat „Niepełnosprawność a mowa nienawiści”. Psycholog oligofrenopedagog Marcin Brzoza przybliżył uczestnikom temat infantylizacji, nadopiekuńczości i wyręczania jako długoterminowych form przemocy wobec osób z niepełnosprawnością. Jego wystąpienie było bogate w praktyczne spostrzeżenia wynikające z codziennej pracy w Warsztacie Terapii Zajęciowej Św. Hiacynta i Franciszek oraz Ośrodku Wsparcia w Połomi.

Po prezentacjach odbyła się dyskusja i rozmowy z prelegentami, umożliwiając uczestnikom aktywne uczestnictwo w tematach poruszanych podczas konferencji. Na zakończenie wydarzenia wręczono podziękowania za zaangażowanie i wkład w działania na rzecz przeciwdziałania przemocy. Artystyczne podsumowanie przygotowane przez uczennicę Liceum Ogólnokształcącego Nr 1 w Wodzisławiu Śl., Dagmarę Tlołkę, wzbogaciło konferencję o emocjonalny akcent, połączony z przekazem artystycznym.

Konferencja była okazją do rozmów o problematyce przemocy i nietolerancji, a jednocześnie inspiracją do dalszych działań na rzecz budowania społeczeństwa opartego na zasadach równości i szacunku.