Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Rada Powiatu Wodzisławskiego upomina się o drogi lokalne - Powiat Wodzisławski

Rada Powiatu Wodzisławskiego upomina się o drogi lokalne

Rada Powiatu Wodzisławskiego zabiega o ujęcie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014 – 2020 inwestycji na drogach lokalnych.

Z inicjatywy Zarządu Powiatu Wodzisławskiego powiatowi radni, podczas sesji w dniu 27 czerwca br., wystosowali apel w sprawie umożliwienia dofinansowania inwestycji na drogach powiatowych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014 – 2020.

Założenia Umowy Partnerstwa między Polską a Unią Europejską, przyjęte 15 stycznia 2013 r. przez Radę Ministrów, wśród obszarów wsparcia, na które mogą być kierowane środki Wspólnotowych Ram Strategicznych, wymienia m.in. zwiększenie dostępności przestrzennej obszarów peryferyjnych do regionalnych i subregionalnych ośrodków wzrostu, w tym budowa i modernizacja dróg lokalnych. Tymczasem w kolejnej perspektywie finansowej Unii Europejskiej na lata 2014–2020 problem finansowania lokalnych inwestycji drogowych jest niemal całkowicie pomijany. W tekście projektu Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014– 2020 można znaleźć jedynie zapisy dotyczące wsparcia inwestycji z zakresu rozbudowy i przebudowy kluczowej infrastruktury drogowej regionu. Nie przewiduje się natomiast wsparcia dróg lokalnych (powiatowych i gminnych).

Z tego powodu Rada Powiatu Wodzisławskiego wystąpiła do Ministra Rozwoju Regionalnego i Zarządu Województwa Śląskiego o umożliwienie finansowania inwestycji na drogach powiatowych w ramach RPO. Apel został przekazany także liderom subregionów, starostom powiatów województwa śląskiego oraz Śląskiemu Związkowi Gmin i Powiatów, a także Związkowi Powiatów Polskich.

Rada Powiatu poparła też stanowisko Śląskiego Związku Gmin i Powiatów w sprawie projektu Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014 – 2020. Związek zarzuca Zarządowi Województwa m.in. nieuwzględnienie części uwag i propozycji, brak precyzji i niejasność zapisów dokumentu, a jego autorom – błędy merytoryczne.

Stanowisko Śląskiego Związku Gmin i Powiatów – tutaj