Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Przed nami kolejna odsłona festiwalu Fide et Amore - Powiat Wodzisławski

Przed nami kolejna odsłona festiwalu Fide et Amore

Serdecznie zapraszamy do udziału w XVIII Międzynarodowym Festiwalu Twórczości Religijnej Fide et Amore. Po raz kolejny wiele festiwalowych koncertów będzie miała miejsce w powiecie wodzisławskim.

Plakat reklamujący Festiwal Fide at Amore

XVIII edycja Międzynarodowego Festiwalu Twórczości Religijnej Fide et Amore, w roku 2024 odbywająca się pod hasłem Mors et vita duello… i z podtytułem Nad mostem śmierci i życia… rusza pełną parą w piątek 2 sierpnia o godz. 19.00 w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Jastrzębiu Zdroju. Tydzień później (9 sierpnia) odbędzie się liturgiczna inauguracja w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Turzy Śląskiej.

Festiwal potrwa aż do 25 października i będzie obejmował 12 artystycznych piątków oraz 3 wydarzenia dodatkowe (dwa literackie oraz konferencję naukową).

Całość skoncentrowana na tajemnicy śmierci i życia stanie się okazją do zaprezentowania niezwykle bogatego repertuaru muzyki religijnej (od  chorału gregoriańskiego, poprzez twórczość sekwencyjną, muzykę wokalną, instrumentalną oraz wokalno-instrumentalną) oraz refleksji naukowej nad podjętym tematem życia i śmierci w perspektywie chrześcijańskiej.

W ramach koncertów  pojawią się utwory bardzo cenionych i lubianych kompozytorów (np. A. Vivaldi, J. S. Bach, D. Buxtehude, H. F. Biber,  G. F. Händel, J. Haydn, W. A. Mozart, F. Mendelssohn-Bartholdy, a także S. Moniuszko, H. M. Górecki, K. Penderecki), które zostaną zaprezentowane przez artystów z Hiszpanii (Jesús Rodil Rodríguez – tenor; Marta López Fernández- klawesyn), Niemiec (Matthias Bergman – viola da gamba) i Francji (Thibault Fajoles- organy), a także zespoły i soliści z Polski (m.in. Alba del Mondo – kier. Adam Kamienicki, Jasnogórski Chór Chłopięco-Męski Pueri Claromontani, s. Maria Bujalska – dyrygent; Dawid Biwo – bas-baryton; Anna Firlus – pianoforte; Zespół żeński Flores rosarum, Susi Ferfoglia – dyrygent; Chór Akademicki Uniwersytetu Jagiellońskiego Camerata Jagellonica, Janusz Wierzgacz – dyrygent, Marek Pawełek – organy).

Wydarzenia festiwalowe odbywają się w kościołach regionu (Jastrzębie Zdrój, Turza Śląska, Żory, Rogów nad Olzą, Skrzyszów, Wodzisław Śląski), a także w instytucjach „zaprzyjaźnionych” z festiwalową ideą (Pałac Schlutterbachów w Jastrzębiu Zdroju-Boryni, Zespół Szkół Społecznych im. Wspólnej Europy w Żorach oraz  Pałac Dietrichsteinów w Wodzisławiu Śląskim).

Serdecznie zapraszamy!

ULOTKA – POBIERZ (PDF 1,10 MB)