Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Dziś festiwalowy koncert w Skrzyszowie - Powiat Wodzisławski

Dziś festiwalowy koncert w Skrzyszowie

Trwa Międzynarodowy Festiwal Twórczości Religijnej Fide et Amore. Po krótkiej przerwie koncerty wracają na ziemię wodzisławską. Miłośników muzyki zapraszamy serdecznie dzisiaj, piątek (30 września) o godz. 19:00 do kościoła pw. św. Michała Archanioła w Skrzyszowie, gdzie wystąpi wystąpi Schola Gregoriana Cardinalis Stephani Wyszyński.

Zespół Schola Gregoriana Cardinalis Stephani Wyszyński powstał w listopadzie 2013 roku. Tworzą go pasjonaci śpiewu gregoriańskiego, którzy poprzez swoją działalność propagują ten rodzaj muzyki. Repertuar zespołu stanowią klasyczne formy gregoriańskie jak i twórczość postklasyczna. Zespół występuje w kraju i zagranicą, m. in. na Corso Internazionale di Canto GregorianoAbbazia di Rosazzo w Italii (2022), Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym w Stalowej Woli (2021), Międzynarodowym Festiwalu Organowym w Lublinie (2021), Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Jędrzejowie (2021), International Gregorian Festival of Watou w Belgii (2018), Plain-Chant sur Liège (2018).

W październiku 2014 roku Zespół został laureatem Grand Prix VI Ogólnopolskiego Konkursu „Ars Liturgica” w Bazylice Prymasowskiej w Gnieźnie, w czerwcu 2015 wygrał konkurs muzyki sakralnej w Ołomuńcu w Czechach (43. International Chori Festival of Songs Olomouc 2015). Ma na swoim koncie współczesne prawykonania kompozycji ze średniowiecznych zbiorów paulińskich. Dyrektorem artystycznym i dyrygentem zespołu jest dr hab. Michał Sławecki, profesor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.

W ramach tegorocznej edycji Fide et Amore odbędą się jeszcze dwa występy:

• 7 października 2022, godz. 19.00
    Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rogowie.
  • 14 października 2022, godz. 19.00 – koncert finałowy
    Kościół pw. Wniebowzięcia NMP w Wodzisławiu Śląskim.

Wstęp na piątkowy koncert Schola Gregoriana Cardinalis Stephani Wyszyński, podobnie jak na pozostałe festiwalowe koncerty, jest bezpłatny.