Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Kamienna figura św. Jana Nepomucena w Bluszczowie - 2001 - Powiat Wodzisławski

Kamienna figura św. Jana Nepomucena w Bluszczowie – 2001

Trzecia broszura z 2001 r. opisuje Kamienną figurę św. Jana Nepomucena w Bluszczowie, gmina Gorzyce. Figura ta jest jednym z najciekawszych obiektów ikonografii nepomuceńskiej i najcenniejszym spośród tego rodzaju zabytków na terenie powiatu wodzisławskiego.

Przedstawia ona św. Jana Nepomucena dającego jałmużnę klęczącemu obok żebrakowi. Ufundowana została najprawdopodobniej w okresie między 1730 a 1740 rokiem przez katolicką rodzinę szlachecką Larischów, która od 1730 roku rezydowała na bluszczowskim dworze.