Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Prawie milion złotych dotacji na nową windę - Powiat Wodzisławski

Prawie milion złotych dotacji na nową windę

Zarząd Powiatu Wodzisławskiego pozyskał blisko milion złotych z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Środki zostaną wykorzystane na budowę zewnętrznej windy w budynku Starostwa w Wodzisławiu Śląskim przy ul. Bogumińskiej.

Zabytkowy obiekt przy ul. Bogumińskiej nie jest pozbawiony barier architektonicznych. Dlatego też Zarząd Powiatu zabiegał o wybudowanie dźwigu osobowego, który umożliwi przemieszczanie się pomiędzy kondygnacjami osób mających problemy w samodzielnym poruszaniu się.

Koszt budowy windy szacuje się na nieco ponad milion złotych (kosztorys jest aktualizowany), dofinansowanie z budżetu państwa wyniosło dokładnie 987 tys. zł. Dzisiaj symboliczny czek z rąk senator Ewy Gawędy, posła Adama Gawędy oraz ministra Pawła Jabłońskiego odebrał starosta wodzisławski Leszek Bizoń.

W imieniu wszystkich samorządowców powiatu wodzisławskiego, których gminy otrzymały dotacje z programu, dziękuję. Wiemy, ile środków pochłaniają renowacje zabytków i obiektów, które są pod opieką konserwatora zabytków, dlatego też dzięki pozyskanym środkom będziemy mogli przeprowadzić inwestycje, na które samorządy nie mają wystarczających funduszy – powiedział starosta wodzisławski.

Zadanie, na które Powiat otrzymał dofinansowanie, obejmuje budowę dźwigu osobowego dla niepełnosprawnych wraz z niezbędną infrastrukturą towarzyszącą i zagospodarowaniem terenu. Przyczyni się do likwidacji jednej z podstawowych barier architektonicznych i tym samym uczyni siedzibę urzędu bardziej dostępną.