Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Prace twórców z naszego powiatu na międzynarodowym festiwalu - Powiat Wodzisławski

Prace twórców z naszego powiatu na międzynarodowym festiwalu

Już po raz drugi prace podopiecznych Warsztatu Terapii Zajęciowej w Gorzycach zostaną zaprezentowane podczas Międzynarodowego Festiwalu Jazz w Ruinach, który startuje jutro, 5 sierpnia, w Ruinach Teatru Victoria w Gliwicach.

W tym roku ponownie są to prace inspirowane muzyką. Powstawały w czasie słuchania różnych gatunków muzycznych. – Był koncert mis tybetańskich, zabrzmiała rockowa klasyka (Dark side of the moon), nie zabrakło oczywiście jazzu. Ideą prac była próba przełożenia na język barw i kształtów wrażeń, które towarzyszą nam podczas słuchania. Innymi słowy odważyliśmy się dotknąć zjawiska zwanego w sztuce synestezją. To tylko pierwsze, może nawet nie dotknięcie, a muśnięcie. Ale sądząc po reakcjach i zaangażowaniu podopiecznych biorących udział w tych zajęciach, będziemy ten temat na pewno kontynuować – wyjaśnia Marek Grzebyk, terapeuta, który na co dzień pracuje w gorzyckim warsztacie.

W tym roku do udziału w wystawie zaproszono także osoby, które reprezentują inne środowiska. Stąd obecność na wystawie prac uczniów wodzisławskiego liceum plastycznego i wychowanków prof. Franciszka Niecia z Państwowego Ogniska Plastycznego w Rydułtowach. Są również prace zawodowych plastyków. Co ciekawe, prace wszystkich autorów są prezentowane bez podpisów (czasem są tylko opatrzone informacją dotyczącą słuchanej w czasie malowania  muzyki). – Chciałem w ten sposób spróbować pokazać pewną wspólnotę reakcji na sztukę. Ukazać wrażliwość, która potrafi nas jednoczyć, bez względu na stopień sprawności – dodaje Marek Grzebyk.

Wernisaż wystawy odbędzie się jutro, 5 sierpnia, o godzinie 19:00 w Ruinach Teatru Victoria w Gliwicach. Wystawa czynna będzie do 20 sierpnia. Dodatkowo festiwalowi towarzyszy Międzynarodowy Przegląd Plakatu Jazzowego, do którego już po raz trzeci z rzędu zakwalifikowano prace plastyków z naszego regionu: Martyny Kolorz i Marka Grzebyka.