Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Powiat zapłaci za konserwację bezcennych zabytków - Powiat Wodzisławski

Powiat zapłaci za konserwację bezcennych zabytków

Powiat przekaże kwotę 4.833,25 zł na konserwacje bezcennych dokumentów, które znajdują się w zbiorach Muzeum w Wodzisławiu Śl.

Radni Powiatu Wodzisławskiego pozytywnie ustosunkowali się do wniosku Miasta Wodzisław Śl. i podjęli uchwałę w sprawie udzielenia pomocy finansowej Miastu z przeznaczeniem na konserwację pięciu bezcennych dokumentów związanych z historią ziemi wodzisławskiej wraz z zachowaną oryginalną pieczęcią lakową.

Zabytkowe dokumenty, które  kupiło Muzeum w Wodzisławiu Śl., zostały wydane przez kancelarie właścicieli wodzisławskiego państwa stanowego: Gabriela Pławeckiego i Guidobalda Josepha von Dietrichsteina, a także przez króla Prus Fryderyka II i starostę wodzisławskiego państwa stanowego.

Dokumenty należą do jednych z najstarszych  zabytków znajdujących się w polskich zasobach archiwalnych, zachowanych źródeł pisanych dotyczących ziemi wodzisławskiej. Dokumenty są obecnie w złym stanie i wymagają pilnej konserwacji. Koszt prac konserwatorskich oszacowano na 4.833,25 zł.