Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Pomoc ARiMR dla poszkodowanych rolników - Powiat Wodzisławski

Pomoc ARiMR dla poszkodowanych rolników

Początek lipca przyniósł ulewy i gradobicia, w wyniku których wielu rolników poniosło duże straty. Zniszczone zostały budynki i uprawy, a często ucierpiał też sprzęt rolniczy czy inne inwestycje dofinansowywane przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. ARiMR informuje, co powinni zrobić rolnicy, by w związku z występującymi kataklizmami nie mieli kłopotów z wywiązaniem się ze zobowiązań wobec Agencji i o przygotowywanej dla nich pomocy finansowej.

Beneficjenci mają 10 dni roboczych na zgłoszenie kierownikowi biura powiatowego ARiMR właściwego ze względu na miejsce zamieszkania, że w jego gospodarstwie wystąpiły szkody spowodowane siłą wyższą, które uniemożliwiają mu wywiązanie się z zobowiązań wobec Agencji dotyczących dopłat bezpośrednich, a także wsparcia obszarowego wypłacanego
w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013, czyli Programu rolnośrodowiskowego oraz zalesiania gruntów rolnych i innych niż rolne, jak również wsparcia ONW.

Działanie siły wyższej obejmuje m.in. szkody w uprawach spowodowane przez suszę, grad, deszcz nawalny, ujemne skutki przezimowania, przymrozki wiosenne, powódź, huragan, piorun, obsunięcie się ziemi lub lawinę. Rolnik w tym terminie powinien zgłosić także, że nie może wypełnić obowiązków wynikających z określonych norm i wymogów wzajemnej zgodności. Czas, który ma na powiadomienie o zaistniałej sytuacji ARiMR liczony jest od dnia, w którym poszkodowany może dokonać takiego zgłoszenia. Powiadamiając kierownika o zaistniałej sytuacji rolnik powinien przedstawić dowody potwierdzające wystąpienie strat , np. protokół oszacowania szkód. Jeżeli w ciągu dziesięciu dni rolnik nie powiadomi kierownika biura powiatowego ARiMR o tych zdarzeniach, wtedy powinien się liczyć z tym, że mogą zostać nałożone sankcje za nie wywiązanie się z zobowiązań wobec ARiMR.

Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej ARiMR pod adresem www.arimr.gov.pl.

Biuro ARMiR dla powiatu wodzisławskiego mieści się w Jastrzębiu-Zdroju przy ul. Czecha 8b, Tel.: 32 475 75 31, FAX: 32 473 32 74.