Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Policjanci uczcili swoje święto - Powiat Wodzisławski

Policjanci uczcili swoje święto

Mimo że Święto Policji przypada 24 lipca, w Pałacu Dietrichsteinów w Wodzisławiu Śl. już dzisiaj odbyły się uroczystości związane z obchodami tego święta w naszym powiecie. Funkcjonariuszy i pracowników cywilnych Komendy Powiatowej Policji w Wodzisławiu Śl., komisariatów w Gorzycach, Pszowie, Radlinie i Rydułtowach oraz posterunku w Godowie z tej okazji odwiedził dziś starosta Leszek Bizoń wraz z przewodniczącym rady powiatu Adamem Krzyżakiem.

Święto Policji 2023 na zdjęciu uczestnicy wydarzenia schodzący ze sceny

W uroczystości udział wzięli funkcjonariusze policji z zastępcą Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach insp. Markiem Nowakowskim, Komendantem Powiatowym Policji w Wodzisławiu Śl. mł. insp. Wiesławem Dryją oraz byłymi wodzisławskimi komendantami w stanie spoczynku: nadinsp. Krzysztofem Justyńskim i insp. Jarosławem Grudzińskim na czele, parlamentarzyści, samorządowcy, szefowie powiatowych straży, służb i inspekcji, reprezentanci wymiaru sprawiedliwości, a także pracownicy cywilni policji oraz rodziny policjantów. Władze samorządowe Powiatu reprezentował starosta Leszek Bizoń wspólnie z przewodniczącym rady powiatu Adamem Krzyżakiem.

Podczas okolicznościowej akademii 77 policjantów odebrało z rąk przełożonych akty nominowania na wyższe stopnie, a także resortowe i państwowe odznaczenia. Brązowymi Medalami „Za Zasługi Dla Policji” odznaczeni zostali też Starosta Wodzisławski Leszek Bizoń oraz Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Wodzisławiu Śl. Marek Misiura. Listy gratulacyjne z podziękowaniami otrzymali ponadto pracownicy cywilni Komendy Powiatowej Policji w Wodzisławiu Śl., a specjalne podziękowanie za wieloletnią współpracę z wodzisławskimi policjantami komendant Dryja wraz ze swoim zastępcą Adamem Marekwicą wręczyli prokuratorowi Prokuratury Okręgowej w Gliwicach, do niedawna Prokuratorowi Rejonowemu w Wodzisławiu Śl.,  Marcinowi Felsztyńskiemu.

Rozpoczynając uroczystość komendant Wiesław Dryja podkreślił, że miniony rok był bardzo trudnym dla policjantów. Gdy zaczęła stabilizować się sytuacja związana z pandemią, wybuchła wojna na Ukrainie, a z nią miliony ludzi, którzy uciekając przed działaniami, szukali schronienia w Polsce. To na Policji w znacznej mierze spoczęło zaś zapewnienie i im, i obywatelom Polski bezpieczeństwa.

Szef wodzisławskich policjantów podziękował zatem władzom państwowym i samorządowym za współpracę w budowaniu poczucia bezpieczeństwa mieszkańcom ziemi wodzisławskiej. Do funkcjonariuszy i ich rodzin skierował zaś życzenia dobrego zdrowia i pomyślności w życiu prywatnym, jak również satysfakcji z pełnionych obowiązków oraz szacunku od tych, o których bezpieczeństwo policjanci dbają.

W podobnym tonie wypowiedział się zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach insp. Marek Nowakowski, który przypomniał, że dzięki bardzo dobrej pracy lokalnej policji obszar powiatu wodzisławskiego jest jednym z najbezpieczniejszych w naszym regionie.

Podziękowania dla funkcjonariuszy padły także ze strony parlamentarzystów i samorządowców. Wiceprezydent Wodzisławia Śl. Izabela Kalinowska przypomniała m.in. że wkrótce po odkupieniu przez miasto Pałacu Dietrichsteinów od ówczesnych właścicieli swoją siedzibą znaleźli w nim m.in. policjanci.

Wśród osób, które złożyły policjantom życzenia z okazji ich święta był także starosta Leszek Bizoń, który wystąpił w imieniu własnym, zarządu powiatu, rady powiatu, jak i pozostałych samorządowców obecnych na sali:

W imieniu całej naszej samorządowej rodziny chciałbym podziękować za służbę, zaangażowanie i ciężką pracę na rzecz mieszkańców miast i gmin naszego powiatu. Dla mnie osobiście jako starosty bardzo istotną i ważną rzeczą jest to, aby mieszkańcy tego powiatu mogli żyć spokojnie i bezpiecznie. I tak właśnie – dzięki Waszej pracy, dzięki Waszemu zaangażowaniu – mieszkańcy czują. Chcę też podziękować za codzienne wzajemne kontakty, za współpracę na różnych polach. Za współpracę przy zabezpieczeniu imprez i wydarzeń, za współpracę w zakresie profilaktyki, za obecność w szkołach, ośrodkach kultury czy placówkach pomocy społecznej. To wszystko wymiernie wpływa na poprawę świadomości naszych mieszkańców, a to z kolei – jestem przekonany – wpływa na poprawę bezpieczeństwa na terenie naszego powiatu.

Dziękując za to, co zrobiliście, chciałbym pogratulować wszystkim wyróżnionym, nagrodzonym i odznaczonym. Tak wielka liczba osób, które zostały dzisiaj docenione, świadczy o Waszym profesjonalizmie, o Waszym zaangażowaniu i o dobrej pracy, jaką wykonujecie na rzec mieszkańców naszego powiatu – powiedział Leszek Bizoń.

Starosta przekazał też na ręce komendanta Wiesława Dryji list gratulacyjny od władz Powiatu, w którym możemy przeczytać:

„Z okazji Święta Policji prosimy o przyjęcie gratulacji, najlepszych życzeń oraz serdecznych podziękowań. Doceniamy wysiłek i trud podejmowany w Waszej codziennej pracy oraz pełną poświęcenia służbę na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa i  utrzymania ładu i  porządku publicznego w naszym powiecie.

Dziękujemy za owocną współpracę z Powiatem Wodzisławskim i jego jednostkami organizacyjnymi. Dzięki niej na terenie naszego powiatu od kilku lat odbywają się takie akcje, jak Road Safety Days czy Piknik Bezpieczeństwa, a w placówkach oświaty oraz pomocy społecznej cenne kampanie, akcje i szkolenia profilaktyczne. Przyjmijcie więc proszę słowa uznania za Wasz profesjonalizm i zaangażowanie w realizację tych zadań.

Życzymy kolejnych sukcesów zawodowych oraz licznych dowodów szacunku, wdzięczności i sympatii ze strony mieszkańców powiatu. Niech będą one źródłem satysfakcji oraz motywacją do dalszego wykonywania zawodowych obowiązków. Prosimy  przyjąć również życzenia zdrowia i realizacji wszystkich planów, zarówno tych zawodowych, jak i prywatnych.

(-) Starosta Wodzisławski Leszek Bizoń (-) Przewodniczący Rady Powiatu Wodzisławskiego Adam Krzyżak”.