Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Podsumowali projekt „Building the common future” - Powiat Wodzisławski

Podsumowali projekt „Building the common future”

Prezentacja trzech urządzeń mechatronicznych zaprojektowanych i zamodelowanych w 3D w programie Solid Edg to główne atrakcje konferencji podsumowującej projekt „Building the common future”, która odbyła się 2 czerwca w Powiatowym Centrum Kształcenia Ustawicznego w Wodzisławiu Śl.

Dwie powiatowe placówki: Zespół Szkół Zawodowych w Wodzisławiu Śl. – koordynator  i  Powiatowe Centrum Kształcenia Ustawicznego w Wodzisławiu Śl. – partner  wraz z partnerami zagranicznymi: IPSIA Gaslini Meucci z Genui oraz Arif Molu z tureckiego miasta Kayseri od 2009 r. realizują projekt  w ramach programu Leonardo da Vinci. Projekt  przeznaczony dla uczniów w wieku 16–19 lat  miał na celu budowanie współpracy między zespołami nauczycieli i uczniów z krajów partnerskich i ekspertów różnych dziedzin.

Podczas czwartkowej konferencji  zaprezentowano finalne produkty tego projektu czyli urządzenia mecharoniczne, które zostały stworzone przy bliskiej współpracy młodzieży z Wodzisławia, Kayseri i Genui. Polscy uczestnicy projektu wykonali urządzenie, za pomocą którego można sterować szczypcami przenoszącymi w przestrzeni 3D różne elementy, co pozwala np. układać klocki w piramidę. Włosi sporządzili ploter, czyli urządzenie, które porusza na płaszczyźnie w dwóch osiach dowolnym elementem i może np. pisakiem napisać dowolny napis lub nożykiem wyciąć dowolny kształt. Turcy stworzyli taśmę do segregowania. W urządzeniu tym elementy metalowe, drewniane i z tworzyw sztucznych przesuwają się na taśmie transportowej, a specjalne czujniki rozpoznają te typy materiałów i kierują je do odpowiedniego pojemnika.

W spotkaniu poza gospodarzami konferencji, uczestniczyły delegacje z Kayseri i Genui, uczniowie i słuchacze zaangażowani w projekt oraz przedstawiciele władz samorządowych: Dariusz Prus Wicestarosta Powiatu Wodzisławskiego i Edyta Glenc Naczelnik Wydziału Oświaty, która w swoim wystąpieniu omówiła zmiany w kształceniu zawodowym na terenie powiatu wodzisławskiego w latach 1999-2011. Swoje wystąpienia przygotowali także dyrektorzy zagranicznych szkół. O edukacyjnych korzyściach programów wymiany młodzieży mówił Giovanni Vallebona, dyrektor IPSIA Gaslini Meucci w Genui, natomiast Yakup Yuksel, koordynator projektu w szkole Arif Molu w Kayseri, przedstawił system kształcenia zawodowego w Turcji w odniesieniu do państw unijnych.

Więcej informacji na temat samego projektu można znaleźć na stronie www.leonardo.zsz.wodzislaw.pl