Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Podpisanie umów w Konkursie Przedsięwzięć Inicjatyw Lokalnych - Powiat Wodzisławski

Podpisanie umów w Konkursie Przedsięwzięć Inicjatyw Lokalnych

Korzystając z zaproszenia Starosty Wodzisławskiego przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego z marszałkiem Wojciechem Saługą na czele podpisywali w środę 18 lipca w wodzisławskim starostwie z 3 gminami z terenu powiatu wodzisławskiego umowy na przekazanie pomocy finansowej w ramach Konkursu Przedsięwzięć Inicjatyw Lokalnych.

Starosta Ireneusz Serwotka powitał zebranych, w tym oprócz marszałka również jego zastępcę Stanisława Dąbrowę, zastępcę dyrektora Wydziału Terenów Wiejskich Marcina Rachwała, obecnych na spotkaniu radnych Sejmiku Śląskiego Janusza Ogiegło, Bronisława Karaska i Janusza Witę. Starosta powitał także przybyłego na podpisanie umowy wójta Gminy Gorzyce Daniela Jakubczyka, wójta Gminy Godów Mariusza Adamczyka i zastępcę wójta Gminy Mszana Błażeja Tatarczyka oraz obecnych również sołtysów z gmin podpisujących umowę oraz członka zarządu powiatu Leszka Bizonia.

O pomoc finansową w ramach Konkursu Przedsięwzięć Inicjatyw Lokalnych mogły ubiegać się sołectwa za pośrednictwem gmin. Poszczególne Rady Sołeckie z terenu gminy, na podstawie oceny bieżących potrzeb mieszkańców danego sołectwa, opracowały zadania inwestycyjne. W budżecie województwa zarezerwowano na ich wsparcie ok. 4,8 mln zł. Na liście rankingowej znalazły się 343 projekty do otrzymania wsparcia z budżetu Województwa Śląskiego. Wsparcie finansowe dla sołectw służy realizacji celów określonych w Strategii Rozwoju Województwa Śląskiego „Śląskie 2020+ oraz „Strategii Rozwoju Obszarów Wiejskich Województwa Śląskiego do roku 2030”.

Mówiąc o swojej wizycie w powiecie wodzisławskim i Konkursie Przedsięwzięć Inicjatyw Lokalnych marszałek Wojciech Saługa podkreślił: – Mamy wielkie inwestycje, duże wydarzenia, ale też drobne rzeczy potrzebują wsparcia, drobne inicjatywy. Tu dzisiaj w powiecie wodzisławskim czy zakup strojów ludowych, czy inwestycje w place zabaw dla dzieci, ale też jakaś droga, jakiś chodnik – no małe rzeczy, które są blisko nas, które są niezwykle potrzebne dla lokalnych społeczności, a jakby brakowało myślenia o tych małych rzeczach. Przestawiamy w urzędzie marszałkowskim trochę sposób myślenia nie tylko o wielkich inwestycjach, ale chcemy też dostrzegać te małe. To strzał w dziesiątkę – to widać. (…) Przed nami teraz wyzwanie ponieważ jeżeli jest zapotrzebowanie, jeżeli jest wielkie zainteresowanie i to nie urzędnicy gdzieś w gabinetach kreślą sobie pewne scenariusze, mówią co jest potrzebne, tylko ludzie na zebraniach sami decydują co chcą – to musimy to wspierać i myślę, że kolejne budżety województwa będziemy kierunkować na to żeby zaspakajać te potrzeby bo jest to niezwykle ważne.

Z terenu powiatu wodzisławskiego dofinansowanie w wysokości 60 tys. zł otrzymała Gmina Gorzyce na przebudowę drogi gminnej – odnogi ul. Wyzwolenia w Rogowie. Gmina Godów otrzymała łącznie ponad 59 tys. zł na kilka zadań: zakup strojów regionalnych dla Koła Gospodyń Wiejskich i Zespołu Ballada w Godowie, stworzenia punktów wypoczynkowych w Gołkowicach, budowę ogólnodostępnego placu zabaw przy Przedszkolu Publicznym w Gołkowicach i budowę placu zabaw przy świetlicy wiejskiej Podbuczu. Mszana również otrzymała 60 tys. zł na oryginalny projekt rozwoju turystyki przez renowację Zespołu Figuralnego w Połomi.

Miłym akcentem spotkania było przekazanie przez starostę życzeń wójtowi Danielowi Jakubczykowi, który właśnie tego dnia obchodził urodziny.

Po zakończeniu podpisywania umów w wodzisławskim starostwie odbyło się niezależne spotkanie władz powiatu ze starostą Ireneuszem Serwotką na czele z marszałkiem województwa i jego zastępcą oraz radnymi sejmiku poświęcone omówieniu dalszych inwestycji planowanych na terenie naszego powiatu.