Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Plan ćwiczenia „Autostrada 2016” podpisany - Powiat Wodzisławski

Plan ćwiczenia „Autostrada 2016” podpisany

Wczoraj w Domu Pomocy Społecznej w Gorzycach wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz oraz zastępca hejtmana kraju morawsko-śląskiego Josef Babka, w obecności m.in. starosty Ireneusza Serwotki, podpisali plan wojewódzkiego ćwiczenia z zakresu zarządzania kryzysowego pod nazwą „Autostrada 2016”. W przyszłym tygodniu polskie i czeskie służby na autostradzie A1 będą trenować wspólne działania ratunkowe w warunkach katastrofy drogowej.

Podpisanie planu było ważnym punktem programu ostatniej przed ćwiczeniem konferencji, podczas której sprawdzono również gotowość uczestników do treningu. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele polskiej i czeskiej policji oraz straży pożarnej, a także służby ratownictwa medycznego, instytucji samorządowych, Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Meldunek o gotowości powiatu do udziału w ćwiczeniach złożył starosta Ireneusz Serwotka, który powiedział, że powiat na bieżąco doposaża Powiatowy Magazyn Zarządzania Kryzysowego w specjalistyczny sprzęt do ratownictwa drogowego. Sprzęt ten cały czas jest w dyspozycji służb ratowniczych.

W zaplanowanych na przyszły tydzień ćwiczeniach weźmie udział ponad trzysta osób. Na autostradzie A1 zaaranżowany zostanie wypadek dwóch autokarów z udziałem cudzoziemców. Jeden z pojazdów należy do przewoźnika czeskiego, drugi do polskiego.

Celem ćwiczenia będzie weryfikacja czasu reagowania służb ratunkowych Polski i Czech oraz potrzeb w zakresie zapewnienia pomocy medycznej bądź psychologicznej osobom poszkodowanym i ich bliskim. Podczas treningu sprawdzane też będą procedury koordynacji, współdziałania i komunikacji służb uczestniczących w działaniach ratowniczych oraz jednostek samorządowych, na terenie których doszło do wypadku.

Ćwiczenie „Autostrada 2016” będzie jednym z elementów przygotowań do odbywających się w lipcu Światowych Dni Młodzieży. Organizatorem treningu jest wojewoda śląski przy współudziale hejtmana kraju morawsko-śląskiego.

Opracowanie na podstawie materiału ze strony Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.