Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Pasmo sukcesów Ogniska Plastycznego w Rydułtowach - Powiat Wodzisławski

Pasmo sukcesów Ogniska Plastycznego w Rydułtowach

Jest taka instytucja w powiecie wodzisławskim, utrzymywana wspólnie przez powiat wodzisławski i miasto Rydułtowy, która w nazwie ma słowo „państwowa”, kieruje nią najprawdziwszy profesor uniwersytecki i od wielu lat kształci młodych artystów-plastyków nie tylko z naszego powiatu. Mowa o Państwowym Ognisku Plastycznym im. Ludwika Konarzewskiego Seniora w Rydułtowach, którego podopieczni w ostatnim okresie odnotowali wiele sukcesów w ogólnopolskich oraz międzynarodowych konkursach.

Wśród laureatów XX Międzynarodowego Biennale Grafiki Dzieci i Młodzieży organizowanego przez Galerię i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu przy współudziale m.in. Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie znalazła się Eliza Grabiec.

W konkursie graficznym „Wariacje Graficzne” odbywającym się w ramach III Ogólnopolskiego Festiwalu GRAFIKALIA 2016 jury nagrodziło lub wyróżniło aż cztery uczennice rydułtowskiego Ogniska. W kategorii 11-13 lat Hanna Hawel zajęła pierwsze miejsce. W kategorii 14-16 lat jej koleżanka Eliza Grabiec zdobyła trzecią nagrodę, a Bronisława Bizoń – wyróżnienie. Z kolei Ewa Jakubowska w kategorii 17-20 lat również uzyskała wyróżnienie.

Eliza Grabiec odnotowała również sukces podczas XIX Międzynarodowego Konkursu Plastycznego „Bohunova Paleta”, którego współorganizatorami są Dom Kultury Włókniarzy w Bielsku-Białej oraz Szkoła Artystyczna im. Michala Petera Bohuna w Dolnym Kubinie Nasza reprezentantka zdobyła wyróżnienie w kategorii grafika.

Uczniowie POP w Rydułtowach nie mieli sobie równych w trzynastej edycji Konkursu dla Dzieci i Młodzieży „Śląsk – Moja Mała Ojczyzna/Schlesien – Meine Kleine Heimat” organizowanym przez ZSO nr 12 w Gliwicach. Konstancja Wiatr była pierwsza, Błażej Goik – drugi, Paulina Ząbczyk – trzecia, a Zofia Szulik, Wiktoria Porembska i Alicja Kozak zdobyły wyróżnienia.

Inna podopieczna ogniska Emilia Skowronek zdobyła główną nagrodę w XXII Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Moje miasto – moja miejscowość” z tegorocznym tematem przewodnim „Miejsca historyczne mojej miejscowości”. Konkurs organizowany był przez MDK w Lidzbarku Warmińskim, a nadesłano na niego 900 prac z całej Polski.

Z kolei Dorota Marek i Jakub Jankowski zdobyli nagrodę Kierownika Zespołu Wychowania przez Sztukę w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Moja plastyka-moja technika” organizowanym przez Zespół Wychowania przez Sztukę Instytutu Sztuk Pięknych Akademii im. J. Długosza w Częstochowie. Na konkurs napłynęło w sumie 2510 prac od 1966 uczestników z całego kraju. Prace zostały wykonane w pracowni rzeźby prowadzonej przez panią Justynę Reclik.

W Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Barwy Jesieni” organizowanym przez MDK Stargard uczniowie Ogniska zdobyli nagrody za prace wykonane w pracowni grafiki. Konkurs odbywa się co dwa lata. Na tegoroczną edycję nadesłano 2306 prac. W kategorii liceum nagrodzono pracę Aleksandry Kochanowicz, zaś wyróżniono – dzieło Elizy Grabiec. W kategorii gimnazjum wyróżnienie zdobył Patryk Górka.

Dalsze nagrody i wyróżnienia młodzież z Rydułtów zdobyła w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Pies i kot – nasi czworonożni przyjaciele” organizowanym przez MDK Jelenia Góra. Na konkurs wpłynęło 920 z 83 szkół, placówek oświatowych, ośrodków kultury i osób indywidualnych z całej Polski. Nagrodzeni uczniowie wykonali prace w pracowni malarstwa dzieci, prowadzonej przez Annę Migułę oraz w pracowni grafiki prowadzonej przez Franciszka Niecia i Annę Migułę. Lista laureatów prezentuje się następująco: Ilona Czeczot (nagroda w kat.7-9 lat), Dorota Marek (wyróżnienie), Angelika Żukowska (nagroda w kat. 13-16 lat), Filip Góralczyk (wyróżnienie).

Kolejny konkurs i kolejne nagrody. W ogólnopolskim konkursie plastycznym Magurskiego Parku Narodowego „Drugie życie drzewa” podopieczne POP w Rydułtowach zdobyły nagrodę i wyróżnienie. Drugie miejsce za rzeźbę „Życie w drzewach” zdobyła Dorota Marek, a wyróżnienie (rzeźba „Drzewa schronienie i owoce dają”) Milena Procek. Prace zostały wykonane w pracowni rzeźby pod opieką Justyny Reclik. Na konkurs nadesłano łącznie 466 prac.

Uczennica z Rydułtów zdobyła nawet wyróżnienie w ogłoszonym przez Ambasadę Meksyku w Polsce XX Międzynarodowym Konkursie Plastycznym Éste Es Mi México 2016 (20°Concurso De Dibujo Infantil „Pintemos Juntos la Música y las Tradiciones Mexicanas”). W rywalizacja, w której wzięło udział aż 11 tysięcy prac z całego świata Wiktoria Poręba zdobyła wyróżnienie.

Jak podkreśla dyrektor Państwowego Ogniska Plastycznego im. Ludwika Konarzewskiego Seniora w Rydułtowach dr hab. Franciszek Nieć, profesor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu, wszystkie te sukcesy wynikają z pasji uczniów i osób prowadzących zajęcia, a także świetnej bazy dydaktycznej. Istnieje tutaj pracownia rzeźby, emalii artystycznej, grafiki, dwie pracownie rysunkowo – malarskie oraz pracownia dla dzieci młodszych. Nic więc dziwnego, że podopieczni placówki nie tylko odnoszą sukcesy w konkursach, ale i bez problemów podejmują naukę w szkołach artystycznych tak na poziomie ponadgimnazjalnym, jak i wyższym.

Warto również podkreślić, że funkcjonowanie POP w Rydułtowach jest możliwe dzięki współpracy powiatu wodzisławskiego i miasta Rydułtowy, które wspólnie finansują działalność placówki.

Wszystkich zainteresowanych skorzystaniem z oferty Ogniska prosimy o osobisty kontakt w siedzibie Państwowego Ogniska Plastycznego im. Ludwika Konarzewskiego Seniora w Rydułtowach ul. Adama Mickiewicza 33 w godzinach od 13:00 do 19:00.