PLATFORMA EDUKACYJNA POWIATU WODZISŁAWSKIEGO

Strona startowa Aktualności

„Zawodowe debiuty” wracają do liceów Powiatu Wodzisławskiego

Po trzyletniej przerwie spowodowanej pandemią wznowiony został specjalny program Powiatowego Urzędu Pracy w Wodzisławiu Śl. na rzecz uczniów liceów ogólnokształcących. Mowa o "Zawodowym debiucie". Dzisiaj w obecności członków zarządu powiatu dyrektorzy liceów podpisali porozumienia z Urzędem.

„Zawodowy debiut”, choć jest drugą edycją programu przerwanego przez pandemię, jest zupełnie nowym podejściem do planowania karier edukacyjnych i zawodowych w liceach ogólnokształcących w powiecie. Celem inicjatywy jest zapoznanie trzecioklasistów liceów ogólnokształcących ze specyfiką pracy na określonym stanowisku pracy w wybranym przedsiębiorstwie. W ramach programu uczniowie, zanim zdecydują się kształcić w danym kierunku, odbywając praktykę będą mogli namacalnie przekonać się, jak wygląda zawód np. lekarza, farmaceuty, policjanta czy prawnika.

–  Z doświadczenia urzędu pracy wynika, że bardzo często wybór dalszej ścieżki kształcenia lub rozpoczęcia aktywności zawodowej w danym zawodzie jest przypadkowy. Młodzież nie posiada wyobrażenia o specyfice pracy w tym zawodzie oraz charakterystyce pracy w konkretnych przedsiębiorstwach – wyjaśnia Anna Słotwińska-Plewka, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy.

Wychodząc naprzeciw tym problemom postanowiono wykorzystać potencjał Powiatowego Urzędu Pracy w Wodzisławiu Śl. w kontaktach z lokalnymi przedsiębiorstwami, aby umożliwić grupie młodzieży kontakt z realnym środowiskiem pracy. W liceach przeprowadzone zostały już ankiety na temat tego, jakie zawody chciałaby w przyszłości wykonywać młodzież. Na tej podstawie urząd pracy dobierze teraz odpowiedniego pracodawcę, który zdecyduje się przyjąć do siebie młodzież na pięciodniowe praktyki na przełomie stycznia i lutego i pokaże, jak ta praca faktycznie wygląda.

Powiat Wodzisławski stawia na szkolnictwo zawodowe. Nie jest tajemnicą, że od lat staramy się zapewnić uczniom szkół technicznych i szkół branżowych jak najlepsze możliwości odbywania praktyk u lokalnych przedsiębiorców. Chcemy jednak, aby bliżej przyszłego zawodu mieli okazję być także uczniowie liceów ogólnokształcących. Ciesze się, że jesteśmy jednym z niewielu powiatów w Polsce, gdzie uczniowie mogą namacalnie przekonać się, jak wygląda zawód policjanta, farmaceuty czy weterynarza, zanim zdecydują się kształcić w danym kierunku – mówił starosta Leszek Bizoń.

Dzisiaj w Starostwie Powiatowym w Wodzisławiu Śl. szefowa Powiatowego Urzędu Pracy w Wodzisławiu Śl. zawarła porozumienia z dyrektorami czterech powiatowych liceów ogólnokształcących. Umowy podpisali: zastępca dyrektora Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Wodzisławiu Śl., w skład którego wchodzi m.in. II LO z Oddziałami Dwujęzycznymi i Integracyjnymi im. ks. prof. J. Tischnera Renata Szymanek, dyrektor I LO im. 14 Pułku Powstańców Śląskich w Wodzisławiu Śl. Janina Rurek, dyrektor Zespołu Szkół Technicznych w Wodzisławiu Śl., w skład którego wchodzi m.in. II LO z Oddziałami Sportowymi im. rtm. W. Pileckiego Czesław Pieczka, a także dyrektor Zespołu Szkół Licealnych i Technicznych, którego częścią jest LO im. Noblistów Polskich w Rydułtowach Mirela Szymczak. Towarzyszyli im starosta wodzisławski Leszek Bizoń, wicestarosta Tadeusz Skatuła, członkini zarządu odpowiedzialna za powiatową oświatę Kornelia Newy oraz naczelnik Wydziału Oświaty Katarzyna Zöllner-Solowska. Wszyscy podkreślali, jak wiele korzyści może dać uczniom projekt „Zawodowy debiut”. Planuje się, że w pierwszym roku funkcjonowania projektu skorzysta z niego około 70. uczniów.