PLATFORMA EDUKACYJNA POWIATU WODZISŁAWSKIEGO

 

Strona startowa Aktualności

W wodzisławskim Ekonomiku wymyślili nowy zawód

W ubiegłym roku uczniowie, wtedy klasy II TRN, wspólnie ze swoją wychowawczynią Ewą Grzenią wzięli udział udział w konkursie „Wy:myśl kwalifikację”. Dziewczyny Katarzyna Kaszuba i Karolina Zientek postawiły na oryginalny, ale niezwykle potrzebny zawód: tutor autystów. Dziś w nawiązaniu do tego tematu w szkole odbyły się warsztaty design thinking.

– Zdobyciem odznaki mogą być zainteresowane osoby wykazujące chęci pracy w grupie, osoby towarzyskie, takie, które nie mają problemu z nawiązywaniem kontaktów społecznych, posiadające podstawową wiedzę w zakresie danej specjalizacji. Ponadto osoba ta powinna wiedzieć jak umiejętnie komunikować się z autystą i  rozumieć jego styl bycia – tłumaczą swoją propozycję.

 

Dla tej kwalifikacji stworzyły również logo:

 

 

 

 

 

 

 

 

Dziś, kilka miesięcy po konkursie, z poczuciem satysfakcji i ciekawości wzięły udział w warsztatach design thinking w szkole. To wydarzenie zaplanowały, zorganizowały i przeprowadziły trenerki Instytutu Badań Edukacyjnych w ramach Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji.

 

Jak było? Czego nauczyli się dziś uczniowie klasy III TRN? Posłuchajcie:

– Zapoznając się z tematem konkursu, pomyśleliśmy o osobach zmagających się z autyzmem oraz szansie i możliwościach pomocy. Nie wszystkim z łatwością przychodzi uporanie się z sytuacjami życia codziennego, dlatego postawiliśmy na tutora. Osoba ta ma za zadanie naprowadzić podopiecznego na właściwe rozwiązania, wesprzeć dobrym słowem i pomóc się odnaleźć w danej sytuacji. Wyobraźmy sobie, że autysta chciałby rozpocząć pracę w danej firmie, ale napotyka problem w przygotowaniu się do rozmowy kwalifikacyjnej, tutaj z pomocą przychodzi tutor i w odpowiedni sposób przygotowuje go tak, aby bez komplikacji mógł on samodzielnie do tego podejść. By wszystko mogło funkcjonować osoba starająca się o odznakę, musi spełniać pewne kryteria oraz posiadać podstawową wiedzę na temat spektrum autyzmu – wyjaśnia Kasia Kaszuba.

 

https://youtu.be/Qo5ocM1DKXI