PLATFORMA EDUKACYJNA POWIATU WODZISŁAWSKIEGO

 

Strona startowa Aktualności

VII Śląska Jesień Kulinarna w Ekonomiku 2017

Od 19 do 23 lutego szóstka uczennic Liceum Ogólnokształcącego im. Noblistów Polskich w Rydułtowach przebywała we włoskiej Palestrinie. Uczniowie brali udział w warsztatach poświęconych walce z cyberprzemocą.

Skalniacy, jak popularnie nazywa się uczniów rydułtowskiego ogólniaka, nie po raz pierwszy odwiedzili Palestrinę, niewielkie miasteczko położone o godzinę drogi od Rzymu. Liceo Eliano-Luzatti to bowiem szkoła, z którą rydułtowskie liceum realizuje już czwarty projekt współpracy szkół. Aktualnie jest to inicjatywa w ramach programu Erasmus+, ale we wspólnej historii był już projekt z Comeniusa oraz dwukrotnie Wyjazdy Indywidualne Uczniów Comeniusa.

Tym razem młodzież wzięła udział w spotkaniu pod roboczym tytułem „Healthy Minds For Happy Lives”. Tytuł projektu (dosł. tłumaczenie: zdrowe umysły dla szczęśliwych żyć) odzwierciedla jego temat, którym jest zdrowie psychiczne młodych ludzi – absolutnie konieczne do dobrego rozwoju i szczęśliwego życia naszej młodzieży w przyszłości. W związku z tym, że młodzież spędza w szkolnych murach bardzo dużo czasu celem projektu jest z jednej strony wzmocnienie wszystkich tych czynników, które wpływają pozytywnie na psychikę uczniów, a z drugiej – walczenie z tym, co wpływa na nią niekorzystnie. Zgodnie z założeniami „promowane” będą m.in.: pozytywny klimat i atmosfera szkoły, prospołeczne nastawienie, niezgoda na przemoc, dostępność pomocy psychologiczno-pedagogicznej (instytucje zewnętrzne) oraz wprowadzanie nowoczesnych metod nauczania mających pozytywny wpływ na sukces uczniów (TIK). Szkoły realizujące inicjatywę będą też podejmować działania, mające na celu zwalczanie i ograniczanie zjawisk niekorzystnych, jak agresja i przemoc rówieśnicza, niska samoocena uczniów i brak umiejętności radzenia sobie ze stresem, w konsekwencji uciekanie w używki, działania niebezpieczne, świat wirtualny itp.

Lutowe warsztaty we Włoszech poświęcone były walce z cyberprzemocą. W międzynarodowym towarzystwie (oprócz gospodarzy w projekcie biorą jeszcze udział szkoły z Bułgari, Słowacji i Turcji) „Skalniacy” pod okiem specjalistów zgłębiali temat hejtu oraz mowy nienawiści. Odbyły się m.in. zajęcia komputerowe, podczas których młodzież opracowała pokaźną liczbę materiałów informacyjnych (ulotek, plakatów, infografik), odnoszących się do pytań: kim jest hejter, jak reagować na hejt w internecie, jak mądrze korzystać z internetu.

Poza wspólną pracą był też czas na drobne przyjemności, do których należała m.in. wycieczka do muzeum archeologicznego położonego na szczycie miasteczka (dojście do niego oznaczało wdrapywanie się po ok. 1000 schodów), wyjazd do Rzymu i Watykanu oraz poszukiwanie „skarbów” w centrum Palestriny.

Satysfakcja z pracy, miło spędzony czas w towarzystwie znajomych i przyjaciół z krajów partnerskich, piękne okoliczności przyrody, nieustanna lekcja języka angielskiego, ale też włoskiego i słowackiego, eksperymenty kulinarne (pizza z ziemniakami!), codzienne lekcje cierpliwości (10 minut spóźnienia we Włoszech to nic, pół godziny też)…. Czy może tu być miejsce na jakieś ALE? – retorycznie pytali uczestnicy wyjazdu. – Tak…  Było nam zimno. Ale oczywiście nie tak jak na lotnisku w Balicach, po powrocie do Polski. Mamy nadzieję, że czekające nas spotkanie podsumowujące w Turcji odbędzie się w nieco cieplejszych warunkach pogodowych– podkreślali.