PLATFORMA EDUKACYJNA POWIATU WODZISŁAWSKIEGO

Strona startowa Aktualności

Uczniowie zdecydują o zmianie zasad przyznawania Stypendium Prezesa Rady Ministrów

Ruszyły ogólnopolskie konsultacje dotyczące zmiany kryteriów i zasad przyznawania stypendiów Prezesa Rady Ministrów. Udział w nich mogą wziąć zespoły uczniów z klas 4-8 szkół podstawowych oraz wszystkich klas szkół ponadpodstawowych. Autorzy najlepszych pomysłów zostaną nagrodzeni przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów, a ich koncepcje reformy stypendium zostaną poddane pod otwarte głosowanie.

Stwórz z nami nowe zasady Stypendium Premiera, Zgłoś pomysł

Projekt zmiany Stypendium jest trzecim filarem Programu Młodych Liderów ogłoszonego we wrześniu ub.r. przez premiera Mateusza Morawieckiego. Jego celem jest poznanie i zrozumienie potrzeb dzisiejszych uczniów oraz docenienie ich działalności poza szkołą. W tym celu Centrum GovTech zaprasza młodzież (uczniów, działaczy społecznych, młodych sportowców, artystów, innowatorów i wolontariuszy) do wspólnego stworzenia nowych zasad przyznawania Stypendium, które obecnie jest przyznawane jedynie uczniom, którzy osiągają najwyższe wyniki w nauce w swoich szkołach.

Jak zaznaczono w komunikacie, obecny „tryb przyznawania Stypendium nie uwzględnia zmian społecznych, które zdeterminowały nowy sposób podejścia do rozwoju ucznia. Wyróżnianie to nieodłączny element edukowania, dlatego tak ważne jest, aby za pomocą tego projektu podkreślić obecne wartości i nadać nowy kierunek w systemie edukacji (…) Obecnie częściej zauważamy, że nie tylko wysoka średnia ocen ma znaczenie. Coraz więcej pracodawców poszukuje kandydatów, którzy czynnie rozwijają swoje pasje, działają w różnorodnych organizacjach i projektach czy tworzą własne inicjatywy”.

„Chcemy patrzeć nie tylko na oceny w procesie rekrutacyjnym, ale też na zainteresowania i doświadczenie społeczne. To bardzo wartościowe” – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

W pierwszym etapie procesu reformy stypendium odbywają się ogólnopolskie konsultacje, w ramach których Centrum GovTech zaprasza młodzież do zaproponowania nowych zasad przyznawania Stypendium. Koncepcje nowego Stypendium opracowane przez zespoły uczniów klas 4-8 szkół podstawowych oraz wszystkich klas szkół ponadpodstawowych można wysyłać za pomocą raportu na platformie gov.pl/stypendium. Zgłaszanie pomysłów trwa od 30 marca do 1 czerwca 2021 roku.

„W Centrum GovTech wierzymy w młode pokolenie i dajemy mu głos, aby wspólnie stworzyć  przyszłość, nie tylko cyfrową” – podkreśliła Justyna Orłowska, Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech.

Konsultacje potrwają dwa miesiące, następnie odbędzie się analiza zgłoszonych koncepcji. Autorzy najlepszych pomysłów zostaną nagrodzeni przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.

Podczas drugiego etapu projektu, od  7. do 18. czerwca 2021, odbędzie się ogólnopolskie głosowanie, w którym każdy będzie mógł oddać głos na wybrany projekt Stypendium. Wyniki głosowania zostaną wzięte pod uwagę przy tworzeniu szczegółowych zasad, trybu i warunków przyznawania Stypendium Prezesa Rady Ministrów.

Organizatorem projektu jest Centrum GovTech we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki oraz Radą Dialogu z Młodym Pokoleniem. Więcej informacji na temat procesu konsultacji można znaleźć na stronie: www.gov.pl/stypendium oraz na social media Centrum GovTech.

źródło: Serwis Samorządowy PAP – link do artykułu