PLATFORMA EDUKACYJNA POWIATU WODZISŁAWSKIEGO

Strona startowa Aktualności

Sukces uczniów PCKZiU w konkursie z języka niemieckiego

W tym miesiącu uczniowie Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wodzisławiu Śląskim przystąpili do konkursu ,,Verstehen IV". To  interaktywny test sprawdzający umiejętności słuchania ze zrozumieniem w języku niemieckim.

Verstehen jest interaktywnym konkursem, polegającym na słuchaniu treści w języku niemieckim i udzielaniu odpowiedzi. Aby wziąć udział potrzebne są  słuchawki i urządzenie z dostępem do Internetu. Podczas zawodów odbywających się w szkole, uczeń ma do odsłuchania i rozwiązania 24 zadania o różnym poziomie trudności. Udziela w nich odpowiedzi w formie wybrania 1 z 5 proponowanych odpowiedzi. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów szkół podstawowych od klasy 5, gimnazjalistów oraz uczniów szkół ponadgimnazjalnych, z podziałem na kategorie wiekowe w każdym roczniku.

Zadania konkursowe są różnego typu oraz zróżnicowanej trudności, ale dopasowane poziomem do kategorii wiekowej uczestników. Do rozwiązania będzie po 8 zadań za 3, 4 i 5 punktów w czasie maksymalnie 45 minut. Uczestnik sam decyduje o wykorzystaniu swojego czasu i może odsłuchiwać pytania i odpowiedzi dowolną ilość razy podczas podejścia. Uczeń otrzymuje na starcie 24pkt, za udzielenie błędnej odpowiedzi są punkty ujemne -0,75 lub -1 lub -1,25 w zależności od trudności zadania. Brak udzielenia odpowiedzi to 0pkt. Po przejściu do kolejnego zadania nie można już wracać i zmieniać udzielonej odpowiedzi. Końcowy wynik uczestnika zmieści się zatem między 0 a 120pkt.

Wśród laureatów konkursu znalazł się Nico Pukowiec, zajmując 2. miejsce w kraju i pierwsze w województwie śląskim.  Świetnie zaprezentował się również Oliver Mazur zajmując 6. miejsce w kraju i 3. miejsce w województwie. W pierwszej dziesiątce wojewódzkiej znalazł się również Adam Czarnecki. Konkurs polegał na wysłuchaniu treści w języku niemieckim, a następnie udzieleniu odpowiedzi na pytania.Za zorganizowanie i przygotowanie uczniów  do konkursu odpowiedzialna była nauczycielka języka niemieckiego pani Ewa Przybyła.