PLATFORMA EDUKACYJNA POWIATU WODZISŁAWSKIEGO

 

Strona startowa Aktualności

Sukces młodego programisty z ZST

Miło nam poinformować o sukcesie ucznia Zespołu Szkół Technicznych w Wodzisławiu Śląskim - Kacpra Wojaka, który znalazł się na 3 miejscu w Ogólnopolskim Konkursie Programistycznym Hack Heroes. Zadaniem konkursowym było przygotowanie aplikacji, która ma na celu poprawę i monitoring zdrowia.

Laureaci konkursu

Hack Heroes to konkurs dla uczniów szkół średnich, który odbywa się od 5 lat z inicjatywy Fundacji Media 3.0 i SAP SE. Konkurs z roku na rok staje się coraz popularniejszy, uczniów przyciąga formuła nietypowa dla szkolnych konkursów. – Hackathon, czyli jak sama nazwa wskazuje połączenie słów hakować i maraton, to wydarzenie podczas którego programiści we współpracy z grafikami, UX designerami i innymi osobami zaagnażowanymi w rozwój aplikacji, muszą w krótkim czasie wymyślić i stworzyć programistyczne rozwiązanie na zadany temat przewodni. My przenieśliśmy tą formułę na grunt szkół średnich. W tym roku w naszym konkursie wystartowały 342 drużyny ze szkół w całej Polsce. Z uwagi na dużą ilość drużyn, zmagania młodych programistów odbywają się online, czyli uczniowie programują w swojej szkole lub w domu, i mają określony czas na stworzenie aplikacji lub prototypu aplikacji – mówi Beata Matuszek z Fundacji Media 3.0. – To angażująca forma, bo pozwala młodym ludziom sprawdzić się w praktycznym zadaniu, ale też zweryfikować swój pomysł na aplikację. Projekty następnie są oceniane przez specjalistów – programistów SAP SE i Fundacji Media 3.0.

Nagrodę w wysokości 2000 zł za trzecie miejsce otrzymał Kacper Wojak z ZST w Wodzisławiu Śląskim za aplikację MedLed, łączącą 2 funkcje – możliwość czatowania z lekarzem i przypominanie o zażywaniu leków. – Pomysł na zapis leków narodził się u mnie po wizycie u dziadka, który pokazał mi, jak dużą ilość leków musi przyjmować o różnych porach, mając dawkowanie zapisane na kilku różnych kartkach, które łatwo mogą się zgubić. Pomysł na funkcję komunikacji lekarza z pacjentem wziął się z obecnej pandemicznej sytuacji na świecie. W dzisiejszych czasach bardzo trudno jest się umówić do lekarza na teleporadę, nie mówiąc już o fizycznej wizycie – tłumaczy Kacper Wojak.

– Z uwagi na pandemię pomysł na temat przewodni 5 edycji konkursu wydawał nam się oczywisty, jednak po raz kolejny inwencja młodych ludzi w podejściu do tematu nas zaskoczyła – mówi Łukasz Żyła, prezes Fundacji Media 3.0 – W 5 edycji zdecydowanie przeważały aplikacje, które realnie przyczyniały się do zwiększenia jakości usług medycznych. Zaskoczyła nas niezwykła kreatywność nadesłanych prac. Np. jedna z nagrodzonych aplikacji monitorowała dotykanie twarzy dłońmi. Wiele z aplikacji koncentrowało się także na monitorowaniu stanu zdrowia, co wydaje się być bardzo istotne w trakcie pandemii. Jednocześnie trzeba przyznać, że niektóre z aplikacji były tak naprawdę zaawansowanymi systemami zarządzania usługami medycznymi.

https://www.youtube.com/watch?v=4kil9KZQKd8&t=236s