PLATFORMA EDUKACYJNA POWIATU WODZISŁAWSKIEGO

Strona startowa Aktualności

Rozstrzygnięcie IV Międzynarodowego Festiwalu Fotografii – Rydułtowy 2021

W piątek 22 października w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Rydułtowach otwarto wystawę prac wyróżnionych w IV Międzynarodowym Festiwalu Fotografii - Rydułtowy 2021, którego szkoła była współorganizatorem. Jury wybrało zwycięzców, których prace zostaną nagrodzone, a do wystawy pokonkursowej zakwalifikowano dodatkowo 23 zdjęcia 19 autorów. W konkursie udział wzięło łącznie 75 uczestników z 3 krajów, którzy nadesłali 256 zdjęć.

Czwarty Międzynarodowy Festiwal Fotografii Rydułtowy 2021 - banner

Plakat 4 Międzynarodowego Festiwalu Fotografii Rydułtowy 2021

Festiwal jest czwartą edycją organizowanego na zasadach konkursu fotograficznego spotkania fotografii z całego świata. Oprócz ZSP w Rydułtowach, organizatorem jest Stowarzyszenie „Obywatelska 30”. Projekt jest współfinansowany przez Miasto Rydułtowy. Tegoroczne hasło konkursu brzmiało: „Winni. Nasza planeta umiera”. Uczestnicy mieli za zadanie przedstawić za pomocą fotografii problematykę związaną z zagrożeniami naszego środowiska. Mogli pokazać zarówno to, jak chronić naszą planetę, ale też zwrócić uwagę na wszechogarniającą dewastację środowiska.

Pożary lasów, powodzie, wojny, trzęsienia ziemi, smog, plastik, węgiel, przemoc, wirusy, pestycydy – to tylko kilka z wielu zarzutów które stawia nam ziemia i bez wątpienia jesteśmy winni„. -czytamy na stronie organizatora.

Celem konkursu jest możliwość zmierzenia się uczestników w sposobie utrwalania i widzenia otaczającej ich rzeczywistości. Oprócz tego, z uwagi na międzynarodowy charakter festiwalu, jego uczestnicy oraz jurorzy mogą zachwycić się różnorodnością ujęć, wykonywanych setki, a nawet tysiące kilometrów od siebie.

Gościem specjalnym festiwalu był Grzegorz Skowronek, który od 25 lat jest fotoreporterem Gazety Wyborczej. Jury obradowało w składzie:

Przewodniczący:

Dr hab. Jerzy Piwowarski – prof. nadzw. Wydziału Sztuki Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie.

Członkowie Jury:

Dr hab. Franciszek Nieć – prof. nadzw. Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu.

Monika Sokołowska – dziennikarka i reporterka Radia 90

Jacek Bombor – szef redakcji w Rybniku / Kierownik Oddziału Dziennika Zachodniego.

Dominik Gajda – fotoreporter Gazety Wyborczej oraz tygodnika Nowiny.

Marcin Połomski – Burmistrz Miasta Rydułtowy.

Zwycięskie prace to:

I miejsce – Mariusz Pietranek (Dąbrowa Górnicza) – Industrial nature

II miejsce – Marek Skrzecz (Warszawa) – Toxic City #5

III miejsce – Joanna Pęciak (Łódź) – Skutki konsumpcjonizmu

Wyróżnienie – Justyna Jeżak (Puławy) – Ratujmy foki 2

Wyróżnienie – Bernard Buczek (Rzeszów) – Geamana 01

Wyróżnienie – Marek Skrzecz (Warszawa) – Toxic City #2

Wyróżnienia dla najmłodszych uczestników festiwalu:

Barbara Owsianka (Dąbie) – Bezradność 1

Zuzanna Kacperak (Strzelce Opolskie) – zdjęcie nr 4

Jan Kleciński (Justynów) – Plastikowa woda

Poniżej publikujemy wyróżnione fotografie: