PLATFORMA EDUKACYJNA POWIATU WODZISŁAWSKIEGO

Strona startowa Aktualności

Od poniedziałku kolejna tura rejestracji na szczepienia nauczycieli

Dziś rozpoczyna się akcja szczepień nauczycieli. Do tej pory na szczepienia zarejestrowało się 268 tys. nauczycieli. Od poniedziałku 15 lutego rusza kolejna tura rejestracji dla pozostałych grup nauczycieli do 65. roku życia oraz nauczycieli akademickich.

268 tysięcy nauczycieli zarejestrowanych na szczepienia

– W poniedziałek, 15 lutego o godz. 8:00 rozpoczynamy rejestrację na szczepienia pozostałych nauczycieli, w tym również nauczycieli akademickich. Zachęcamy nauczycieli do zgłaszania się do szczepień. Dzięki odpowiedzialności nauczycieli, dyrektorów i kuratorów mamy szansę na powrót do normalności – powiedział Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek podczas dzisiejszej konferencji prasowej w KPRM.

– Wydajemy rozporządzenie przedłużające obecny stan do końca lutego, czyli klasy I-III szkół podstawowych pracują nadal w trybie stacjonarnym, pozostali uczniowie w trybie zdalnym – dodał minister.

Obecna na spotkaniu wiceminister edukacji i nauki Marzena Machałek odniosła się do akcji rejestracji nauczycieli na szczepienia:  – Przygotowaliśmy dobry system. Liczba zgłoszeń, którą mamy w bazie, to naprawdę dobry wynik. Dziękuję dyrektorom szkół, placówek, nauczycielom za sprawne działanie, odpowiedzialne podejście. Dzięki temu możemy zacząć szczepienia jutro – podkreśliła wiceminister Marzena Machałek.

12 lutego ruszają szczepienia nauczycieli

Już jutro, 12 lutego br. pierwsza grupa nauczycieli uczących stacjonarnie w klasach I-III szkół podstawowych oraz instruktorzy praktycznej nauki zawodu zostaną zaszczepieni w wybranych szpitalach węzłowych.

Przez ostatnie dni zbieraliśmy zgłoszenia od osób chętnych z grupy uprawionych przedstawicieli kadry pedagogicznej. Dostaliśmy 268 tys. zgłoszeń z całego kraju. Najwięcej nauczycieli na szczepienia zgłosiło się w województwach: mazowieckim – 42,5 tys., śląskim – ponad 31 tys. oraz wielkopolskim – 28 tys. Najmniej zgłoszeń otrzymaliśmy z województw: opolskiego – 6,5 tys. oraz z lubuskiego – 6,8 tys. To nie koniec procesu rejestracji. Nadal zachęcamy do zaszczepiania się.

O terminach szczepień nauczycieli po 65. roku życia będziemy informowali w późniejszym terminie, w momencie dostawy szczepionek do Polski.

Od poniedziałku kolejna tura zapisów na szczepienia nauczycieli

Jeszcze przed weekendem przekażemy szczegółowe zasady zapisów na szczepienia w II turze. Analogicznie jak przy rejestracji podczas I tury, nauczyciele będą zgłaszać się do dyrektora szkoły, placówki oświatowej. Wypełniony formularz zgłoszeniowy dyrektor przekaże do Ministerstwa Edukacji i Nauki. Następnie zgłoszenie trafi do szpitala węzłowego, który skontaktuje się ze szkołą lub placówką w sprawie terminu szczepienia.

Nauczyciele akademiccy będą rejestrowali się w inny sposób. O szczegółach rejestracji tej grupy poinformujemy w piątek.

Testowanie nauczycieli w szkołach podstawowych i specjalnych

Już od poniedziałku, 15 lutego br. ruszamy z kolejną turą rejestracji nauczycieli. Na szczepienie będą mogli zgłosić się wszyscy nauczyciele zarówno edukacji przedszkolnej, jak i nauczyciele akademiccy. W tej grupie znajdą się również chętni nauczyciele (w wieku do 65 lat), którzy nie zostali zarejestrowani w I etapie przyjmowania zgłoszeń.

W niedzielę, 7 lutego ruszyła kolejna ogólnopolska akcja testowania nauczycieli klas I-III szkół podstawowych i szkół specjalnych. W czasie pierwszych dni badań przesiewowych na obecność koronawirusa wymazy pobrano od 18 744 osób. Wyniki otrzymało 15 985 z nich. Pozytywny test na obecność koronawirusa dotyczył 336 osób, tj. 2 proc. wszystkich wyników badań.

Akcja testowania nauczycieli szkół potrwa do piątku, 12 lutego br. Od niedzieli, 14 lutego rozpoczną się testy przesiewowe dla nauczycieli przedszkoli, w tym osób zatrudnionych na stanowisku pomocy nauczyciela i pomocy wychowawcy w przedszkolach.

Badania przesiewowe nauczycieli pozwolą określić skalę ewentualnych zakażeń, a ich analiza pomoże w dalszym planowaniu działań zwiększających poziom bezpieczeństwa w przedszkolach i szkołach.

źródło: Ministerstwo Edukacji i Nauki  LINK DO ARTYKUŁU