PLATFORMA EDUKACYJNA POWIATU WODZISŁAWSKIEGO

Strona startowa Aktualności

O pokoleniu „Z” i przemianach demograficznych

Wczoraj odbyło się już po raz dziesiąty Regionalne Forum Edukacyjne, którego organizatorem jest Powiatowy Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Wodzisławiu Śląskim. W tym roku uczestnicy spotkania dyskutowali o pokoleniu Z, dla którego wirtualny świat jest naturalnym środowiskiem życia.

Jak mówi Iwona Miler, dyrektor PODN, to jubileuszowa edycja tego wydarzenia, które odbywa się pod hasłem „Szkoła w dobie pokolenia Z”.

Zaproszenie na spotkanie przyjęli przedstawiciele organów prowadzących szkoły i placówki z terenu powiatu wodzisławskiego: Danuta Maćkowska (Powiat Wodzisławski), Ludwika Kłosińska (Miasto Wodzisław Śląski) i Halina Mizia (Miasto Radlin), a także Krzysztof Dybiec – prezes Izby Gospodarczej w Wodzisławiu Śląskim.  Nie zabrakło także licznie przybyłych dyrektorów i nauczycieli wszystkich typów szkół.

Wicestarosta Maćkowska podkreśliła, że tego typu inicjatywy są okazją nie tylko do integracji środowiska oświatowego, ale również do podnoszenia swoich kompetencji.

Czym charakteryzuje się pokolenie Z? O tym mówiła Katarzyna Bilińska-Reformat z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

Z kolei Wioletta Hajduk-Gawron z Uniwersytetu Śląskiego mówiła o wyzwaniach związanych z przemianami demograficznymi w Polsce. Uczestnicy spotkania próbowali znaleźć odpowiedzi na pytania jak pomóc uczniom odnaleźć się w nowym środowisku i jak sprawić, żeby znaleźli motywację do pracy.