PLATFORMA EDUKACYJNA POWIATU WODZISŁAWSKIEGO

 

Strona startowa Aktualności

Nowa formuła matur – CKE przedstawiło harmonogram działań

Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała wczoraj na swojej stronie internetowej harmonogram działań związany z wprowadzeniem nowej formuły egzaminu maturalnego (tzw. formuła 2023).

arkusz egzaminacyjny

Wiosną 2023 roku do egzaminu maturalnego w nowej formule przystąpi pierwszy rocznik absolwentów czteroletniego liceum, który realizuje tok nauczania według nowej podstawy programowej kształcenia ogólnego. Rok później do matury w nowej formule przystąpi pierwszy rocznik absolwentów pięcioletniego technikum.

Zgodnie z harmonogramem opublikowanym przez CKE 25 lutego 2022 r. na stronach internetowych CKE oraz okręgowych komisji egzaminacyjnych ogłoszone zostaną projekty aneksów do informatorów, zawierające informację o zmianach takich jak:

  • kształt arkuszy maturalnych (liczba zadań, maksymalna liczba punktów, rodzaje zadań)
  • listy struktur gramatycznych (dotyczy egzaminów z języków obcych nowożytnych)
  • przykładowe zadania zawarte w Informatorach uznanych za wykraczające poza zakres wymagań egzaminacyjnych określony w projekcie (po prekonsultacjach)

Arkusze pokazowe egzaminu maturalnego w formule 2023 zarówno te standardowe, jak i dostosowane do potrzeb uczniów z niepełnosprawnościami, zawierające zadania zgodne z propozycjami wymagań egzaminacyjnych pojawią się na stronach CKE i OKE 4 marca 2022 r.

Zgodnie z harmonogramem – egzaminy próbne z przedmiotów obowiązkowych na poziomie podstawowym przeprowadzone będą od 28 do 30 września 2022 r. Materiały do ich przeprowadzenia zostaną przekazane dyrektorom szkół za pośrednictwem systemu SIOEO. Zostaną również zamieszczone na stronie internetowej CKE oraz na stronach internetowych OKE w dniu, w którym będzie przeprowadzany egzamin próbny z danego przedmiotu, odpowiednio o godz. 9.00 lub 14.00, tak, aby umożliwić wzięcie udziału w nim uczniom, którzy z różnych względów nie będą mogli uczestniczyć w nim w szkole.

Od października 2021 r. okręgowe komisje egzaminacyjne prowadzą szkolenia dla kandydatów na egzaminatorów oraz sesje doszkalające dla egzaminatorów egzaminu maturalnego w formule 2023. W pierwszej kolejności prowadzone są szkolenia dla egzaminatorów egzaminu z języka polskiego, ponieważ ten egzamin zmienił się zasadniczo w porównaniu z egzaminem obecnie obowiązującym (w formule 2015). Od października 2021 r. do stycznia 2022 r. w szkoleniach uczestniczyło prawie 800 polonistów. Do końca czerwca 2022 r. przeprowadzone zostaną szkolenia dla kolejnych ponad 6 tys. osób, w tym egzaminatorów egzaminu maturalnego z języka polskiego.

Zgodnie z harmonogramem, począwszy od 13 stycznia 2022 r., na stronie internetowej CKE i na stronach internetowych OKE publikowane będą materiały dodatkowe dla nauczycieli języka polskiego. Materiały dodatkowe będą publikowane dla egzaminu na poziomie podstawowym – ok. 15. dnia każdego miesiąca (z wyjątkiem miesięcy wakacyjnych), dla egzaminu na poziomie rozszerzonym – co dwa miesiące, tj. w lutym, kwietniu, czerwcu i w październiku 2022 r., ok. 15. dnia danego miesiąca.

Jak czytamy w informacji dyrektora CKE w lutym i marcu 2022 r. planowane jest przeprowadzenie serii spotkań z ekspertami i doradcami ośrodków i centrów doskonalenia nauczycieli z całego poświęconych egzaminowi maturalnemu z języka polskiego.

Informacja dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z 12 stycznia 2022 r. o działaniach związanych z wdrażaniem egzaminu maturalnego w Formule 2023

źródło: CKE, Samorząd PAP