PLATFORMA EDUKACYJNA POWIATU WODZISŁAWSKIEGO

Strona startowa Aktualności

Nauka to sposób na sukces

W I LO im. 41. Pułku Powstańców Śląskich odbył się II Festiwal Wiedzy. Tym razem uczniowie mogli brać udział w wykładach, warsztatach i prelekcjach prowadzonych przez wykładowców z dziewięciu uczelni z całego kraju.

Celem organizowanego w marcu festiwalu jest popularyzacja nauki, a także wspomaganie uczniów w wyborze dalszej ścieżki edukacyjnej oraz prezentacja możliwości wyboru kierunku kształcenia na różnego typu uczelniach. I tak do Wodzisławia Śl. przyjechali przedstawiciele: Uniwersytetu Jagiellońskiego, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Uniwersytetu Wrocławskiego, Politechniki Wrocławskiej, Uniwersytetu Opolskiego, Politechniki Śląskiej, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Uniwersytetu Śląskiego.

To, że dzisiaj tu jesteśmy, jest kolejnym potwierdzeniem faktu, że warto uczyć się w szkołach powiatu. Dzięki takim wydarzeniom jak dzisiaj, możecie przekonać się, jakie macie możliwości wyboru własnej drogi w przyszłości. Cieszcie się i korzystajcie z możliwości, które daje Wam szkoła – powiedział Starosta Wodzisławski Ireneusz Serwotka. II Festiwalowi Wiedzy towarzyszyło jeszcze jedno ważne dla szkoły wydarzenie. Liceum Ogólnokształcącego im. 14 Pułku Powstańców Ślaskich w Wodzisławiu Śląskim nawiązało współpracę z Politechniką Wrocławską, dlatego też dyrektor szkoły Janina Rurek podpisała w imieniu szkoły stosowne dokumenty. Po części oficjalnej, którą uświetnił wykład dr. hab. Janusza Mierzwy z Uniwersytetu Jagiellońskiego „Druga Rzeczpospolita – wykorzystane szanse czy zawiedzione nadzieje?”, uczniowie rozpoczęli zbieranie nowej, cennej wiedzy.

Młodzież mogła uczestniczyć w zajęciach dotyczących m. in. roli chemii i chemików w życiu codziennych, fizyki na słońcu, o dziesięciu dość znanych krzywych, prawach konsumenta, designie i komunikacji społecznej, filmie jako źródle wiedzy historycznej czy elektromobilności, a także w pokazie władania piorunami czy warsztatach chińskiej kaligrafii. W wydarzeniu udział wziął starosta Ireneusz Serwotka, wicestarosta Danuta Maćkowska oraz pracownicy naukowi 9 uczelni.