PLATFORMA EDUKACYJNA POWIATU WODZISŁAWSKIEGO

Strona startowa Aktualności

Nasze szkoły walczą ze smogiem

Razem z rozpoczęciem sezonu grzewczego znów pojawił się problem ze smogiem. Walka o czyste powietrze to już nie żart - to protest przeciwko przyzwoleniu społecznemu na spalanie śmieci. W akcji "Nie truj sąsiada" czynny udział biorą uczniowie naszych szkół.

„Nie truj sąsiada” to akcja 28 gmin i powiatów z terenu Subregionu Zachodniego województwa śląskiego w ramach projektu „Gmina z dobrą energią”. Patronat Honorowy nad projektem objął Marszałek Województwa Śląskiego. Projekt dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

O projekcie:

Subregion Zachodni Województwa Śląskiego to jeden z obszarów o największym zanieczyszczeniu powietrza nie tylko w całej Polsce, ale i w Europie (wg. raportu Światowej Organizacji Zdrowia). Niestety, wnioski są mało optymistyczne – w dużej mierze trujemy się sami… Powszechne jest spalanie śmieci, używanie najgorszych paliw i niewłaściwa eksploatacja kotłów. Powodem są przede wszystkim długoletnie zaniedbania, niewłaściwe nawyki i brak wiedzy. Aby zmienić ten niekorzystny stan rzeczy wszystkie samorządy Subregionu Zachodniego (25 gmin oraz 3 powiaty) podejmują wspólną kampanię na rzecz walki z niską emisją i poprawy jakości powietrza. „Gmina z dobrą energią!” to modelowa kampania informacyjno-edukacyjna, której celem jest szerzenie wiedzy na temat niskiej emisji (przyczyny, konsekwencje zdrowotne) oraz metod walki z nią – termomodernizacja, efektywne ogrzewanie budynków, odnawialne źródła energii.

źródło: http://gminazenergia.pl/

Do akcji przyłączyli się m.in. aktorzy Franciszek Pieczka i Marian Dziędziel, zespół TABU oraz youtuber reZigiusz, którzy wzięli udział w spotach promujących kampanię:

Akcja trwa już od 2017 roku, jednak nadal jest to temat aktualny. Kiedy zbliża się sezon grzewczy narasta problem zanieczyszczonego powietrza. Jest to wynik nierozsądnego spalania śmieci, co stanowi realny problemem naszego społeczeństwa.  Do walki ze smogiem nawołują nasze szkoły – w ostatnim czasie Powiatowe Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wodzisławiu Śląskim zorganizowało na wodzisławskim rynku happening, podczas którego szkolny zespół muzyczny protestował przeciwko zanieczyszczonemu powietrzu. Akcję przenieśli również na szkolny korytarz – na schodach pojawiły się hasła nakłaniające do ochrony środowiska i dbaniu o klimat.

Antysmogowe działania podjął również Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Wodzisławiu Śląskim – powstał spot, który jest wyrazem stanowczego „NIE” dla smogu: