PLATFORMA EDUKACYJNA POWIATU WODZISŁAWSKIEGO

 

Strona startowa Aktualności

MetroOS uczniów Zespołu Szkół Technicznych nagrodzony w Hackaton Ericsson: Digital City Life

W okresie od 23 listopada do 13 grudnia 2020 firma Ericsson przeprowadziła swój pierwszy hackathon online pod nazwą Digital City Life. Zadaniem uczestników było zaprojektowanie rozwiązania, które będzie wpisywało się w tematykę cyfrowego, inteligentnego i zrównoważonego miasta - Digital City oraz codziennego życia jego mieszkańców

METRO OS LOGO

W challenge’u wziął udział team z klasy 3R technikum w składzie: Dawid Niemiec, Maciej Borkowski i Kacper Siwek. Pomysł i wykonanie tej trójki przypadło do gustu organizatorom i przyniosło im zwycięstwo. Koncepcja centralnego systemu zarządzającego miastem – Metropolitan Operating System (MetroOS) – z miejsca pokonała konkurencję swoją dojrzałością oraz pomysłowością. Zaproponowane rozwiązania miały w pełni wykorzystywać siłę sieci nowej generacji 5G, by pozytywnie wpłynąć na cyfrowe doświadczenia mieszkańców i inteligentne miasta.

Metropolitan Operating System to projekt miejskiego systemu zarządzającego każdym aspektem życia metropolii – od sterowania ruchem, przez ułatwianie zakupów i ochronę środowiska. Nasza praca powstała w ciągu kilku wieczorów wspólnie spędzonych na Discordzie; zaczynaliśmy prawie natychmiast po lekcjach, a kończyliśmy koło północy! Zgłoszenie w tym challenge’u miało zawierać koncepcję/opis/prototyp oraz co najmniej wideo obrazujące działanie każdego z pomysłów. Komisja oceniała nadesłane prace w pięciu równoważnych kategoriach: relewantności, innowacyjności, jakości, wpływu oraz poziomu dojrzałości technologicznej – mówi Dawid Niemiec, lider zespołu.

Jesteśmy bardzo zadowoleni ze swojego projektu. Szczerze mówiąc nie spodziewaliśmy się tak wysokiej lokaty w konkursie organizowanym przez jednego z największych potentatów branży technologicznej. Zwłaszcza, że ukończyliśmy go niecałe 10 minut przed deadline’m – opowiada Maciej Borkowski. Podczas tworzenia szkicu MetroOS przyszli informatycy skupili się na aspektach, które w przyszłości mogą definiować średnie i duże miasta: zrównoważony i ekologiczny transport dzięki autonomicznym pojazdom elektrycznym, inteligentne oświetlenie miejskie dobierające swoje parametry na podstawie aktualnych danych środowiskowych, rozwiązania dla lokalnych społeczności, czy wydajne narzędzia energetyczne – to definiowało rozwój projektu metropolitalnego systemu operacyjnego. Kacper Siwek udział w hackatonie komentuje tak: Była to ciekawa propozycja, która wpasowała się w moje zainteresowania. Dobrze się tworzy takie projekty w grupie, zwłaszcza z takimi kolegami.

Pomysł został nagrodzony I miejscem przez zespół Ericsson Employer Branding Polska, światowego lidera technologii 5G.

 

Prezentacja projektu: LINK