PLATFORMA EDUKACYJNA POWIATU WODZISŁAWSKIEGO

Strona startowa Aktualności

Klasy mundurowe złożyły uroczyste ślubowanie

Ślubowanie klas mundurowych z ZSP w Rydułtowach wpisało się na stałe w tradycję szkoły. Tegoroczna uroczystość była już szóstą z kolei. W tym roku uroczyste ślubowanie złożyło 62 młodych kadetów. W uroczystości udział wziął m.in. starosta Leszek Bizoń, przewodniczący rady powiatu Adam Krzyżak oraz członkini zarządu powiatu resortowo odpowiedzialna za powiatową oświatę Kornelia Newy.

ślubowanie uczniów klas mundurowych

Ślubowanie rozpoczęła msza święta w kościele pw. św. Jerzego w Rydułtowach. Następnie uczniowie klasy pierwszej i drugiej rydułtowskiego Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w asyście orkiestry wojskowej z Bytomia pod batutą st. kpt. Piotra Dziadkowca przemaszerowali w szyku na główny plac miasta, gdzie nastąpiła dalsza część uroczystości.

Najpierw na maszt wciągnięto flagę Polski i odśpiewano narodowy hymn, po czym kadeci uroczyście złożyli ślubowanie na sztandar szkoły. Starosta Leszek Bizoń oraz Wojskowy Komendant Uzupełnień w Rybniku ppłk Andrzej Kuc wręczyli z kolei uczniom pierwszej klasy ZSP naszywki z emblematem szkoły oraz berety. W swoich przemówieniach obaj panowie podkreślali dumę z postawy młodych ludzi. Podziękowali również rodzicom i nauczycielom za dawany codziennie przykład.

Starosta mówił ponadto, że wybór klasy mundurowej, choć może oznaczać nieco trudniejszą ścieżkę edukacyjną, bo poza przedmiotami ogólnymi oraz zawodowymi uczniowie realizują jeszcze zajęcia z przygotowania wojskowego, tak naprawdę jest inwestycją w przyszłość młodzieży.

– I takiej właśnie: dobrej, bezpiecznej, stabilnej i przynoszącej Wam mnóstwo satysfakcji przyszłości – tak w przyszłym życiu zawodowym, jak i rodzinnym z całego serca Wam życzę – powiedział Leszek Bizoń.

Życzenia i gratulacje złożyli również młodzieży dyrektor szkoły Beata Pirogowicz, a także zastępca burmistrza Rydułtów Mariola Bolisęga.

Na zakończenie, zgodnie z ceremoniałem wojskowym, kadeci w defiladzie zaprezentowali się przybyłym na ślubowanie gościom. Wśród nich, poza przedstawicielami powiatu wodzisławskiego oraz samorządu miejskiego, byli również oficerowie Wojska Polskiego z jednostek współpracujących ze szkołą, duchowni oraz licznie przybyli na rydułtowski rynek rodzice uczniów.

Jak to się zaczęło?

1 września 2015 r. w ówczesnym Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Rydułtowach powstała pierwsza klasa mundurowa kształcąca na kierunku technik logistyk o specjalności wojskowej. Trzy lata później szkoła przystąpiła do drugiej edycji programu Ministerstwa Obrony Narodowej „Certyfikowanych Klas Mundurowych”. Obecnie uczniowie tych klas uczestniczą już w piątej edycji programu, która zakończy się w 2023 r. Kształcenie uczniów klas mundurowych odbywa się we współpracy z Wojskową Komendą Uzupełnień w Rybniku i 6. Batalionem Powietrznodesantowym w Gliwicach. Tam też odbywają się zajęcia praktyczne z edukacji wojskowej. Z kolei na mocy porozumienia zawartego z 18. Bielskim Batalionem Powietrznodesantowym z Bielska-Białej absolwenci klas mundurowych z ZSP w Rydułtowach mogą odbywać skróconą służbę przygotowawczą.

(źródło – BKI)