PLATFORMA EDUKACYJNA POWIATU WODZISŁAWSKIEGO

Strona startowa Aktualności

„Iskry w popiele” – koncert na 100-lecie Powstań Śląskich

Dziś uczniowie naszych szkół wraz z przedstawicielami władz powiatu wzięli udział w koncercie z okazji setnej rocznicy wybuchu I Powstania Śląskiego. Inicjatorem oraz pomysłodawcą wydarzenia był młody wykonawca Wojciech Ciuraj.

Wydarzenie, które było zadaniem publicznym współfinansowanym ze środków powiatu skierowano głównie do młodzieży naszych szkół. Władze powiatu reprezentowali: wicestarosta Tadeusz Skatuła, członkini zarządu odpowiedzialna za powiatową oświatę Kornelia Newy oraz naczelnik wydziału oświaty Katarzyna Zöllner- Solowska. Wśród zaproszonych gości znaleźli się również przedstawiciele wodzisławskiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej – prezes Grzegorz Kamiński, sekretarz Władysław Szymura oraz członek Antoni Krzyżak.

Koncert promuje płytę o tym samym tytule wydaną z okazji rocznicy wybuchu I Powstania Śląskiego. Krążek zawiera rockowo-folkowe piosenki opowiadające burzliwą historię Powstań. Do projektu został zaproszony wybitny śląski artysta, Józef Skrzek. Natomiast w roli lektora na płycie podjął się znakomity aktor Marian Dziędziel. Wizualizacje historyczne (na koncercie) przygotuje historyk dr Jacek Kurek.

Płyta została wydana dokładnie na 100-lecie wybuchu I Powstania Śląskiego, czyli 17.08.2019 r i jest bardzo ceniona przez recenzentów i fanów. W warunkach koncertowych album został odegrany zgodnie z właściwą chronologią, by w sposób ciekawy opowiedzieć burzliwą historię regionu. Poszczególnym utworom towarzyszyły wyświetlane na scenie materiały archiwalne (zdjęcia, dokumenty, mapy), by jak najwierniej oddać ducha tej historii. Jej uproszczony podział można przedstawić następująco: 1) Narodziny idei, przygotowania 2) Wybuch i przebieg 3) Porażka i jej konsekwencje.

Naszym celem nie jest rekonstrukcja historyczna, choć przygotowanie merytoryczne było pierwszym etapem pracy, a opowiedzenie tej historii w poruszający sposób. Taki, który pobudzi ciekawość widzów. Oddziaływanie na różne zmysły w oprawie koncertowej z pewnością może odnieść oczekiwany skutek – informuje Wojciech Ciuraj.

Wojciech Ciuraj jest liderem wodzisławskiej formacji Walfad. Wraz z grupą wydał 4 płyty, saportował takie gwiazdy jak Marillion, Procol Harum czy Riverside na 8 koncertach w Polsce. Karierę solową rozpoczął w 2017 roku albumem Ballady Bez Romansów, który tak przypadł do gustu fanom w Japonii, że zaprosili go na festiwal (2 koncerty-Osaka i Tokio) w dniach 12 i 14.10.2019 r.

To ciekawy projekt, do którego z przyjemnością dołączyliśmy jako miejska instytucja kultury. Wspieranie lokalnych artystów i pielęgnowanie tożasmości regionalnej wpisuje się w profil działalności naszej placówki i tworzy kulturalny klimat miasta – dodaje Krzysztof Jaroch, dyrektor Wodzisławskiego Centrum Kultury.

Główni organizatorzy wydarzenia: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim oraz Stowarzyszenie Humanistyczne Europa, Śląsk, Świat Najmniejszy…”. Współorganizator: Wodzisławskie Centrum Kultury.