PLATFORMA EDUKACYJNA POWIATU WODZISŁAWSKIEGO

Strona startowa Aktualności

Imponująca liczba sukcesów uczniów wodzisławskiego Tischnera

Ostatnie trzy miesiące pracy młodzieży II Liceum Ogólnokształcącego w Wodzisławiu Śląskim mogą wprawić w zdumienie. Uczniów jest niespełna 350, a (tylko w tym czasie) okazali się najlepsi z matematyki, informatyki, języka niemieckiego, literatury, ekonomii, znajomości krajów anglojęzycznych, Biblii, w śpiewie, a nawet łyżwiarstwie!

Oto szczegóły. Aleksander Morgała oraz Wiktor Pawłowski, uczniowie klasy IIIa, wywalczyli tytuł laureata X Ogólnopolskiej Olimpiady o Diamentowy Indeks AGH z matematyki. Laureaci tego konkursu są przyjmowani w pierwszej kolejności, z pominięciem warunków rekrutacji, na wszystkie kierunki studiów pierwszego stopnia w AGH.

Troje uczniów: Aleksander Morgała, Agnieszka Sobala oraz Karolina Kubica otrzymały wyróżnienie w międzynarodowym konkursie Kangur Matematyczny. Uczniowie Tischnera zajęli również wysokie lokaty w XV Powiatowym Konkursie Matematycznym: na szczególną uwagę zasługują sukcesy uczniów klas drugich: I miejsce (w kategorii poziom podstawowy) dla Pawła Chromika, oraz II miejsce (w kategorii poziom rozszerzony) dla Karoliny Kubicy.

Nie mniej cieszy sukces uczniów klasy pierwszej akademickiej: Artura Markiela i Kacpra Raczka, którzy zostali finalistami X Konkursu Informatycznego pod patronatem Śląskiego Kuratora Oświaty, Prezydenta Miasta Rybnika oraz Starosty Powiatu Rybnickiego. Uczniowie klasy dwujęzycznej przygotowali dwujęzyczny (po polsku i po angielsku) projekt strony internetowej, który prezentowali i bronili również w dwóch językach. Zdobyli wyróżnienie.

Laura Jeleń, uczennica klasy III D została laureatką 40. Olimpiady Języka Niemieckiego. Finał odbył się w Małej Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Ten sukces otwiera drzwi do najbardziej prestiżowych uczelni w Polsce i zagranicą. Ponadto otrzymała nagrody sponsorowane m.in. przez Niemiecką Centralę Wymiany Akademieckiej, Goethe-Institut w Warszawie, Dyrekcję Instytutu Filologii Germańskiej Uniwersytetu Adama Mickiewicza Lübeck, kierownika katedry Skandynawistyki w Poznaniu. Jako jedyna otrzymała także stypendium w Kiel w dniach od 17.07.2017 do 11.08.2017. A to dopiero początek…

Uczennice II Liceum Ogólnokształcącego okazały się bezkonkurencyjne w XVI Przeglądzie Twórczości Literackiej, gdzie zdobyły aż trzy wysokie lokaty: I i III miejsce w kategorii proza literacka zajęły Wiktoria Urbańczyk i Anna Bularz, a III miejsce w kategorii „poezja” zajęła Marta Dzierżęga.

Oskar Serwotka z klasy IIIc został finalistą konkursu Młodzieżowy Lider Biznesu 2017. To projekt edukacyjny z zakresu ekonomii, finansów, marketingu oraz przedsiębiorczości dla szkół średnich obejmujący swoim zasięgiem pięć obszarów terytorialnych Subregionu Zachodniego. Po drugim etapie Oskar uplasował się na trzeciej pozycji.