PLATFORMA EDUKACYJNA POWIATU WODZISŁAWSKIEGO

 

Strona startowa Aktualności

Gotowali w międzynarodowym towarzystwie

Dziś, 19 października w wodzisławskim Zespole Szkół Ekonomicznych odbyła się XI edycja Śląskiej Jesieni Kulinarnej. W tym roku o zwycięstwo walczyło siedem czteroosobowych drużyn.

Drużyny składały się z reprezentantów zaprzyjaźnionych powiatów: Tczewskiego, Jelgava na Łotwie, Recklinghausen w Niemczech oraz uczniów wodzisławskiego Ekonomika. Pomysłodawcą i inicjatorem konkursu jest od samego początku Remigiusz Rączka, znany śląski kucharz oraz nauczyciel ZSE w Wodzisławiu Śląskim.

Jedzenie łączy ludzi, stół łączy rodziny. Coś w tym jest. Być może też dzięki temu od 11 lat ten konkurs cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. W tym roku gotowaliśmy międzynarodowo. I to mnie bardzo cieszy – mówił Remigiusz Rączka.

Śląski karminadel inaczej

Hasłem tegorocznej edycji konkursu był: „Śląski karminadel inaczej”. Uczestnicy mieli nie lada wyzwanie.  Ich zadaniem było przygotowanie karminadla w wymyślony przez siebie sposób, dodatków z ziemniaków oraz z surowców z „czarnej skrzynki”. W black boxie można było znaleźć głównie warzywa.

Zmagania uczestników oceniało jury, składające się w tym roku z Krzysztofa Zielonki – szefa kuchni i nauczyciela ZSE w Wodzisławiu Śląskim, Jakuba Grzybka – szefa kuchni i właściciela restauracji oraz Łukasza Skowrona – kucharza oraz absolwenta wodzisławskiego Ekonomika. Oceniany był nie tylko pomysł, smak i sposób wykonania potrawy, ale także m.in. jej estetyka, aranżacja, sposób podania. Zwracano też uwagę na gotowanie w stylu „zero waste” oraz na samą higienę i kulturę pracy w kuchni.

Szybki kurs kulania klusek

Kiedy młodzież rywalizowała w pracowni gastronomicznej, pozostała część delegacji z Niemiec, Łotwy i Powiatu Tczewskiego brała udział m.in. w warsztatach z baristą, poznawała historię ponad 100-letniej tradycji rzemieślniczej Słodkiej Manufaktury Leona, a nawet uczestniczyła w kursie kulania klusek. Remigiusz Rączka zdradzał gościom z Powiatu Tczewskiego, z Łotwy i Niemiec recepturę na śląskie kluski i najlepsze sposoby na ich przechowywania. Uczestnicy warsztatów sami też kulali kluski.

Nowoczesne pracownie

Kulinarny pojedynek miał miejsce w pracowni gastronomicznej w Zespole Szkół Ekonomicznych w Wodzisławiu Śląskim. Szkoła dysponuje dwoma specjalistycznymi i nowocześnie wyposażonymi pracowniami, w których na co dzień uczą się przyszli technicy żywienia i usług gastronomicznych.

Śląską Jesień Kulinarną swoim patronatem objął starosta wodzisławski Leszek Bizoń, a konkurs stanowił element projektu pn. „Sposoby zarządzania oświatą na poziomie jednostki samorządowej – wymiana doświadczeń” realizowanego ze wsparciem finansowym Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.