PLATFORMA EDUKACYJNA POWIATU WODZISŁAWSKIEGO

Strona startowa Aktualności

Działania powiatowej oświaty na rzecz Ukrainy

Informujemy o działaniach, jakie postanowiła podjąć oświata powiatu wodzisławskiego w celu pomocy przybywającym do nas uchodźcom z Ukrainy. Planujemy uruchomienie dwóch aktywności w Branżowej Szkole I stopnia w Radlinie. Będą to darmowe lekcje języka polskiego dla Ukrainek oraz punkt pomocy psychologicznej dla osób, które potrzebują wsparcia. Oprócz tego służymy pomocą w zakresie zapewnienia ukraińskim uczniom miejsca w szkołach na terenie naszego powiatu.

Napis Oświata Powiatu Wodzisławskie dla Ukrainy na tle ukraińskiej flagi

Darmowe lekcje języka polskiego dla Ukrainek

Wspólnie z Powiatowym Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli w Wodzisławiu Śląskim ogłaszamy możliwość uczestnictwa w darmowych lekcjach języka polskiego dla Ukrainek. Nauka języka pomoże im w funkcjonowaniu na terenie naszego kraju, poprawi komunikatywność, pomoże w załatwianiu wszelkich spraw związanych np. z ulokowaniem dzieci w przedszkolu/ szkole. Wstępnie zajęcia będą odbywały się w dwóch grupach 15 osobowych (w zależności od liczby chętnych) w godzinach popołudniowych w Branżowej Szkole I stopnia w Radlinie. Poprowadzą je konsultanci PODN oraz nauczyciele języka polskiego zatrudnieni w powiatowych szkołach ponadpodstawowych. Szczegóły na temat możliwości zapisywania się na zajęcia oraz propozycja harmonogramu pojawi się w najbliższym czasie. Jeżeli chodzi o pomoc w zakresie nauki języka polskiego dla dzieci i młodzieży – będzie ona udzielana w szkołach, jako dodatkowe lekcje języka polskiego lub w zależności od potrzeb – tworzenie oddziałów przygotowawczych.

Oddział przygotowawczy to oddział szkolny, tworzony dla dzieci, które wcześniej uczęszczały do szkoły za granicą Polski, a obecnie podlegają obowiązkowi szkolnemu w naszym kraju.Jest to forma wsparcia dla dzieci, które nie znają języka polskiego albo znają go na poziomie niewystarczającym do korzystania z nauki. Szczególnie potrzebna dzieciom, które wykazują zaburzenia w komunikacji oraz trudności adaptacyjne związane z różnicami kulturowymi lub ze zmianą środowiska edukacyjnego. Dlaczego? Ponieważ niezbędne jest dostosowanie procesu i organizacji nauki do potrzeb i możliwości edukacyjnych takich uczniów. Do oddziału przygotowawczego mogą uczęszczać dzieci będące obywatelami polskimi oraz te, które nie mają obywatelstwa polskiego.
(źródło:LINK)

Pomoc psychologiczna dla uchodźców

Również w Branżowej Szkole I w Radlinie będzie udzielana pomoc psychologiczna dla osób potrzebujących wsparcia. Punkt rusza od wtorku 8 marca br. Będzie czyny we wtorki od godz. 14:00 do 16:00 oraz piątki od 10:00 do 12:00. Wsparcia będą udzielali pracownicy Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej w Wodzisławiu Śląskim.

Realizacja obowiązku nauki w szkołach powiatu

Dodatkowo informujemy, że w celu znalezienia szkoły dla dzieci/ młodzieży z Ukrainy służymy pomocą pod numerem telefonu: 32 45 39 960 oraz w siedzibie Starostwa Powiatowego na ul. Pszowskiej 92A (Wydział Oświaty – II piętro, pokój 203). Dołożymy wszelkich starań, aby każdy uczeń z Ukrainy znalazł miejsce w szkole na terenie naszego powiatu.

Zbiórki pomocy humanitarnej

Przypominamy również o zbiórkach pomocy humanitarnej, które odbywają się zarówno w naszych szkołach, jak i punktach na terenie miast i gmin powiatu.

LISTA PUNKTÓW