PLATFORMA EDUKACYJNA POWIATU WODZISŁAWSKIEGO

Strona startowa Aktualności

„Biznes i zarządzanie” od września 2023 w polskich szkołach

Po rozmowach Ministra Edukacji i Nauki z przedstawicielami polskiego biznesu, organizacji przedsiębiorców oraz uczelni ekonomicznych zapadła decyzja odnośnie nauczania zagadnień związanych z przedsiębiorczością w polskich szkołach oraz dostosowaniu ich do potrzeb gospodarki kraju. To już pewne - od września 2023 zostanie wprowadzony nowy przedmiot - biznes i zarządzanie, który zastąpi dotychczasowe podstawy przedsiębiorczości.

nowy przedmiot biznes i zarządzanie banner

Na spotkaniu, które odbyło się 21 stycznia br. w Sali Notowań Giełdy Papierów Wartościowych Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek zapowiedział wprowadzenie  do podstawy programowej przedmiotu pod nazwą biznes i zarządzanie. Zmiany mają nastąpić od roku szkolnego 2023/2024.

Przedmiot ten będzie realizował założenia obecnego przedmiotu podstawy przedsiębiorczości i rozszerzał je. Minister zwrócił uwagę, że w nauczaniu przedsiębiorczości konieczne jest położenie większego nacisku na rozwijanie praktycznych umiejętności i kompetencji. Planuje się, że dotychczasowy wymiar godzin obowiązkowych zajęć edukacyjnych dla uczniów szkół ponadpodstawowych zostanie utrzymany. Biznes i zarządzanie zastąpi obecne podstawy przedsiębiorczości. W podstawie programowej, oprócz wymagań dla poziomu podstawowego, określone zostaną również wymagania dla poziomu rozszerzonego, tak aby chętni uczniowie mogli przystąpić do egzaminu maturalnego z biznesu i zarządzania jako przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym. Po raz pierwszy egzamin ten zostanie przeprowadzony w 2027 r.

Konsultacje dotyczące podstawy programowej

Głównym założeniem nowego przedmiotu jest nadanie mu praktycznego wymiaru i dostosowanie zagadnień do oczekiwań rynku pracy oraz potrzeb uczelni. Dlatego zachęcamy przedstawicieli biznesu, organizacji branżowych i ekspertów-praktyków do udziału w pracach związanych z przygotowaniem podstawy programowej przedmiotu biznes i zarządzanie.

W konsultacjach można wziąć udział za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego.

więcej: LINK – STRONA INTERNETOWA MINISTERSTWA EDUKACJI I NAUKI