Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski „Oderwani” - wyjątkowa wystawa w Bibliotece Akademickiej w Katowicach - Powiat Wodzisławski

„Oderwani” – wyjątkowa wystawa w Bibliotece Akademickiej w Katowicach

Do 27 czerwca 2015 r. w Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej w Katowicach prezentowane są prace uczestników Powiatowego Ośrodka Wsparcia „Perła” w Wodzisławiu Śl.

„Perła” to ośrodek wsparcia dla osób dotkniętych kryzysem psychicznym. Jedną z form działalności stosowanych na co dzień w placówce jest arteterapia, czyli zastosowanie w terapii narzędzi z zakresu twórczości artystycznej. Powstałe w ten sposób prace zostały zaprezentowane publiczności 12 czerwca 2015 r. w Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej w Katowicach podczas wernisażu wystawy „Oderwani”, prezentującej twórczość artystów nieprofesjonalnych.

Wystawę zorganizowała Grupa Niezależnych Kuratorów, czyli studenci podyplomowych studiów historii sztuki Uniwersytetu Śląskiego pod kierunkiem dr hab. Irmy Koziny. Na wystawie – oprócz dzieł podopiecznych „Perły” (m.in. Stefana Dudzica) – prezentowane są również prace Stanisława Kmiecika, Edwarda Tarmasa, Laury Chan, Marii Grudzińskiej, Bronisławy Babik, Piotra Kaczmarka, Bronisławy Mittis, Bolesława Głogoszewskiego oraz członków Stowarzyszenia „Arteria” z Katowic.

Kuratorami wystawy są: Olga Ryguła, Wiesław Sankala, Tomasz Tarmas, Maria Twardowska, Magdalena Wadas i Ewa Żurakowska.

Prace podziwiać można do 27 czerwca w Bibliotece Akademickiej w Katowicach. Następnie, od 3 do 24 lipca, wystawa zaprezentowana zostanie w Galerii Sztuki „Złote Grabie” w Rydułtowach.

Z folderu wystawowego: „Oderwani od nudy, monotonii i szarej codzienności nieustającego biegu, oderwani od smutku, choroby, trosk, oderwani od ograniczeń, od własnych słabości. Oderwani ku pięknu, ku swobodzie, spełnieniu i radości życia. Pełni wigoru, fantazji i pomysłowości – takimi prezentują się artyści nieprofesjonalni, którzy niezależnie od wszystkich trudności, które na co dzień pojawiają się w ich życiu, nieustannie kierując ich myśli ku ziemi, potrafią i potrzebują oderwać się od nich, oderwać ku błękitnemu niebu, ku marzeniu, ku wolności, ku sztuce…”